W Polsce brakuje 27,32 proc. psychologów na rok szkolny 2023/24. Aż 450 gmin deklaruje, że obecnie nie ma ani jednego obsadzonego etatu. Największe są braki w woj. podkarpackim. Tam w szkołach podstawowych jest więcej wakatów niż obsadzonych etatów. Braki sięgają aż do 52 proc.
Tak wynika z danych zebranych przez Fundację GrowSPACE. Wystosowała zapytanie o liczbę planowanych, obsadzonych etatów oraz wakatów psychologów szkolnych do wszystkich gmin, powiatów oraz miast na prawach powiatów w Polsce. Odpowiedzi udzieliło 91 proc. polskich samorządów, a informacje pochodzą z zatwierdzonych arkuszy organizacyjnych szkół publicznych.
Są gminy, w których psycholog pracuje w kilku szkołach. W każdej jest zatrudniony na kilka godzin w tygodniu.
– To nie jest czas, w którym można zapewnić uczniom pomoc. Kryzys suicydalny może przyjść, kiedy w szkole nie ma psychologa – mówił na konferencji Dominik Kuc z Fundacji GrowSPACE.
Czytaj więcej
Według różnych danych z ostatnich lat w Polsce jest między 400 a 500 psychiatrów specjalizujących się w leczeniu dzieci i młodzieży. Dla porównania psychiatrów dla dorosłych może być ponad cztery tysiące.