Prof. Horban: Może warto wrócić do maseczek

Rząd powinien zaangażować się w kampanię szczepienia przeciw grypie. Odsetek zaszczepionych jest w Polsce katastrofalnie niski. Z prof. Andrzejem Horbanem – konsultantem krajowym w dziedzinie chorób zakaźnych i przewodniczącym Rady Medycznej rozmawia Bogusław Chrabota.

Publikacja: 27.12.2022 18:20

Prof. Andrzej Horban

Prof. Andrzej Horban

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Minister zdrowia Adam Niedzielski mówi, że w Polsce dziennie zakaża się grypą 40 tys. osób - to podobna liczba zakażeń jak w czasie szczytów fal epidemii COVID jesienią 2020, czy wiosną 2021 roku. Czy rząd powinien sięgnąć po jakieś rozwiązania antyepidemiczne, np. przywrócić obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych, przesunąć ferie, wprowadzić miejscami naukę zdalną?

Prof. Andrzej Horban: Jak na razie nie ma takiej potrzeby, aby wprowadzać podobne rozwiązania jak przy Covid. Wirus grypy jest znany od lat, i nasz układ immunologiczny razi sobie z nim całkiem sprawnie, przede wszystkim mniej jest zespołów ostrej niewydolności krążenia, zatem system opieki medycznej nie jest jak dotąd, zagrożony. Większość przypadków przebiega ambulatoryjnie. Aczkolwiek – uczciwie mówiąc, gdyby zaczęto używać ponownie maseczek w miejscach publicznych – byłoby znakomicie , gdyż zawsze zmniejsza to transmisję wirusów przenoszonych drogą oddechową. I zmniejszy to napór na przychodnie.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Ochrona zdrowia
Rząd ma pomysł na rozładowanie kolejek do lekarzy
Ochrona zdrowia
Alert na porodówkach. „To nie spina się w budżecie praktycznie żadnego ze szpitali”
Ochrona zdrowia
Pierwsze rodzime zakażenie gorączką zachodniego Nilu? "Wysoce prawdopodobne"
Ochrona zdrowia
Onkologia w Funduszu Medycznym. Szpitale od roku czekają na pieniądze
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Ochrona zdrowia
Rośnie liczba nieodwołanych wizyt u lekarza