WHO o Omikronie w Europie: Nadciąga burza

Hans Kluge, szef WHO na Europie, w czasie konferencji prasowej w Wiedniu ocenił, że w ciągu tygodni wariant Omikron będzie dominować w wielu europejskich państwach, przez co systemy ochrony zdrowia, już teraz przeciążone walką z pandemią, "znajdą się na krawędzi" wydolności.

Publikacja: 22.12.2021 04:50

Opieka nad chorym na COVID-19

Opieka nad chorym na COVID-19

Foto: AFP

arb

- Widzimy, że nadciąga kolejna burza - powiedział Kluge.

Niemcy, Szkocja, Irlandia i Holandia, to kraje w Europie, które przywróciły częściowe lub całkowite lockdowny lub wprowadziły ponownie środki utrzymania dystansu społecznego w ostatnich dniach.

W Portugalii władze nakazały zamknięcie klubów nocnych i barów oraz zaleciły mieszkańcom, by pracowali zdalnie przez co najmniej dwa tygodnie od soboty.

Nicola Sturgeon, pierwsza minister Szkocji - przedstawiła plany ograniczeń w zakresie organizowania dużych imprez publicznych, w tym zawodów sportowych, w okresie trzech tygodni po świętach Bożego Narodzenia.

Czytaj więcej

Koronawirus. Niemcy gotowe na najgorsze

Z kolei kanclerz Niemiec Olaf Scholz przedstawi nowe obostrzenia, obejmujące ograniczenie liczebności zgromadzeń prywatnych przed sylwestrem, z udziałem zaszczepionych osób, do maksymalnie 10. Scholz we wtorek porozumiał się z szefami rządów 16 niemieckich landów w kwestii organizowania imprez sportowych - w tym meczów piłkarskich - bez udziału kibiców.

W Wielkiej Brytanii premier Boris Johnson zapewnił, że jego rząd nie wprowadzi nowych obostrzeń przed świętami Bożego Narodzenia, ale - jeśli sytuacja pozostanie trudna po świętach - obostrzenia mogą zostać wprowadzone w okresie poświątecznym.

5,65 mln

Tyle osób zakażonych koronawirusem zmarło na całym świecie od początku epidemii

Rząd Szwecji zaapelował do pracowników, aby pracowali zdalnie, jeśli to możliwe i wprowadził bardziej surowe zasady dotyczące utrzymania dystansu społecznego.

Autopromocja
Orzeł Innowacji

Ogłoszenie wyników już 5 czerwca. Zapisz się, aby wziąć udział w gali.

WEŹ UDZIAŁ

- Rozumiem, że wielu jest tym zmęczonych - też jestem - ale mamy nowy wariant wirusa co oznacza, że jesteśmy w nowej sytuacji - stwierdziła premier Szwecji, Magdalena Andersson.

Wciąż nie jest jasne czy Omikron wywołuje równie ostry przebieg COVID-19 co poprzednio dominujące warianty. WHO ostrzega, że wariant ten szerzy się szybciej, niż wariant Delta oraz że wywołuje zakażenia u osób, które są zaszczepione i osób, które są ozdrowieńcami.

Jak przypomina Reuters od początku pandemii koronawirusa zakażenie wirusem SARS-CoV-2 wykryto u ponad 274 mln osób. Zmarło 5,65 mln zakażonych koronawirusem.

Ochrona zdrowia
„Zero tolerancji” dla agresywnych pacjentów. Szpitale oczekują zmian prawnych
Ochrona zdrowia
Wyzwania dla opieki długoterminowej będą rosnąć
Ochrona zdrowia
Będzie ostrzejsza kara za napaść na lekarza lub ratownika medycznego
Ochrona zdrowia
Lipcowe podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia. AOTMiT zaczyna szacować koszty
Ochrona zdrowia
Alternatywa dla sanatorium? Pacjent musi więcej zapłacić, ale wybiera czas i miejsce
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem