CDC: Raczej Pfizer/BioNTech i Moderna, niż Johnson&Johnson. Powód? Zakrzepy

Amerykańskie Centra ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) wydały w czwartek rekomendację, zgodnie z którą Amerykanie powinni decydować się na szczepienie jedną z dwóch szczepionek na COVID-19 opartych o technologię mRNA zamiast wektorową szczepionką koncernu Johnson&Johnson.

Publikacja: 17.12.2021 04:37

Szczepionka Johnson&Johnson

Szczepionka Johnson&Johnson

Foto: PAP/Abaca

arb

W USA dopuszczono do użycia trzy szczepionki na COVID-19 - dwudawkowe szczepionki Pfizer/BioNTech i Moderny, oparte na technologii mRNA (szczepionki zawierają fragment kodu genetycznego koronawirusa SARS-CoV-2) oraz jednodawkową szczepionkę Johnson&Johnson, która jest bardziej "klasyczną" szczepionką wektorową (nośnikiem informacji o białku wirusa SARS-CoV-2 jest w niej cząsteczka innego wirusa). 

Teraz CDC rekomenduje, by wybierając szczepionkę decydować się raczej na szczepionki oparte o technologię mRNA, ze względu na rzadkie, ale czasem prowadzące do zgonu przypadki pojawienia się zakrzepów po szczepieniu szczepionką Johnson&Johnson. 

Wcześniej rekomendację, by wybierać szczepionki na COVID-19 Pfizer/BioNTech i Moderny, zamiast szczepionki Johnson&Johnson jednogłośnie wydał Komitet Doradczy ds. Szczepień CDC.

Spośród ponad 200 mln zaszczepionych przeciw COVID-19 w USA ok. 16 mln zaszczepiło się szczepionką Johnson&Johnson.

W wydanym oświadczeniu koncern Johnson&Johnson zapewnił, że bezpieczeństwo i zdrowie tych, którzy korzystają ze szczepionki koncernu, jest dla niego priorytetem. Koncern zapowiedział też współpracę z CDC.

Czytaj więcej

Śmierć 20-latki. Słowenia zawiesza szczepienia jedną z szczepionek na COVID

U osób zaszczepionych szczepionką Johnson&Johnson zdarzały się przypadki zakrzepicy z zespołem małopłytkowości. Najczęściej występowały one u zaszczepionych tą szczepionką kobiet poniżej 50. roku życia.

CDC w wydanej rekomendacji podkreśliło, że częstotliwość występowania tej przypadłości u osób zaszczepionych szczepionką Johnson&Johnson jest wyższa niż wcześniej szacowano zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Centra mają informację o ponad 50 takich przypadkach co oznacza, że występują one u niemal 4 (dokładnie 3,83) osób na każdy milion zaszczepionych szczepionką Johnson&Johnson.

3,83

U tylu osób, na każdy milion zaszczepionych szczepionką Johnson&Johnson na COVID-19, wykryto zakrzepicę

Co najmniej dziewięć osób zmarło w wyniku zakrzepów, które pojawiły się u nich po zaszczepieniu się szczepionką Johnson&Johnson - podaje CDC.

Członkowie Komitetu Doradczego ds. Szczepień CDC zwracają też uwagę, że szczepionka Johnson&Johnson jest mniej skuteczna w ochronie przed COVID-19 niż dwie pozostałe szczepionki dopuszczone do użycia w USA.

Szczepionkę Johnson&Johnson dopuszczono do użycia w USA w marciu. W kwietniu na 10 dni zawieszono szczepienie tą szczepionką w USA w związku z dochodzeniem dotyczącym pojawiania się zakrzepów u osób zaszczepionych przy jej użyciu.

Ochrona zdrowia
Rośnie liczba incydentów cyberbezpieczeństwa w sektorze ochrony zdrowia
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Ochrona zdrowia
Prezes NFZ dla „Rz”: Będą zmiany w finansowaniu Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej
Ochrona zdrowia
CBA przedłuża kontrolę w sprawie Funduszu Medycznego. W zamrażarce 4,2 mld złotych
Ochrona zdrowia
Szpitale toną w długach. Czy będą ograniczać liczbę pacjentów?
Ochrona zdrowia
Od 1 lutego 2025 r. zmiany w sanatoriach z ZUS. Skorzysta więcej osób