Badanie: Szczepionki mogą być nieskuteczne przeciwko Omikronowi bez szczepionki uzupełniającej

Wszystkie trzy dopuszczone w USA szczepionki przeciw COVID-19 wydają się być znacznie mniej skuteczne w ochronie przed nowo wykrytym wariantem Omikron, ale dawka przypominająca prawdopodobnie przywraca większość ochrony - wynika z opublikowanych w USA badań.

Publikacja: 15.12.2021 16:39

Badanie: Szczepionki mogą być nieskuteczne przeciwko Omikronowi bez szczepionki uzupełniającej

Foto: AFP

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Massachusetts General Hospital (MGH), Harvard i MIT, które nie zostało jeszcze zrecenzowane, przetestowano krew osób, które otrzymały szczepionki Moderny, Johnson & Johnson i Pfizer /BioNTech przeciwko wirusowi zaprojektowanemu tak, aby przypominał wariant Omiklron.

Badacze stwierdzili "niską lub żadną" neutralizację przeciwciał przeciwko temu wariantowi w przypadku regularnego stosowania wszystkich trzech szczepionek - dwóch dawek szczepionki Moderna lub Pfizer/BioNTech lub jednej dawki szczepionki firmy J&J.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Ochrona zdrowia
„Nie wprowadzamy limitów”. NFZ tłumaczy zmiany w rozliczeniach z przychodniami
Ochrona zdrowia
Dyrektor szpitala: „Zobowiązania NFZ wobec naszego szpitala to 11 mln zł”
Ochrona zdrowia
W Unii Europejskiej brakuje 1,2 mln pracowników ochrony zdrowia
Ochrona zdrowia
Konkurs na nowo, szpitale czekają
Ochrona zdrowia
Reforma szpitali. Nie będzie przymusowego zamykania porodówek