Konferencja prasowa zakończyła się
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: Żłobki i przedszkola będą otwarte po 20 grudnia
Kraska: Jeśli właściciel będzie chciał przyjąć klientów ponad limit musi sprawdzić certyfikat szczepienia
Wiceminister zdrowia zapowiedział, że uprawnienie do sprawdzenia takich certyfikatów zostanie prawdopodobnie zapisane w ustawie, która ma być przyjęta jako ustawa poselska.
Kraska: 1 marca nie jest jeszcze ostatecznym terminem wprowadzenia obowiązku szczepień
- Do 1 marca te grupy powinny się jednak przygotować do obowiązkowych szczepień - dodał Kraska.
Główny Inspektor Sanitarny: Do dziś nie stwierdziliśmy w Polsce obecności wariantu Omikron
Kraska: Od 15 grudnia przylatujący spoza Schengen muszą okazać test na COVID-19 sprzed co najwyżej 24 godzin
Kraska: Od 1 marca obowiązek szczepień dla pracowników ochrony zdrowia, nauczycieli i służb mundurowych
Kraska: Nauka zdalna w szkołach podstawowych i średnich od 20 grudnia do 9 stycznia
Kraska: Od 15 grudnia obowiązkowe testy dla domowników osób zakażonych, także dla zaszczepionych
Kraska: Od 15 grudnia wprowadzamy limity w transporcie zbiorowym do 75 proc.
Kraska: Od 15 grudnia zamknięte dyskoteki, kluby i obiekty wydzielające miejsce do tańczenia
Limity obniżone do 30 proc. w kinach, teatrach, obiektach sakralnych
Kraska: Od 15 grudnia obniżamy limity do 30 proc. obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach
Limit nie obowiązuje osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorce.
Szczegóły obostrzeń ma przedstawić wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska
Niedzielski: Chcemy wydłużyć okres nieobecności dzieci w szkołach
Od 20 grudnia do 9 stycznia nauka zdalna w szkołach - zapowiedział minister.
Czytaj więcej
Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił nowe decyzje władz w związku z koronawirusem SARS-CoV-2 i chorobą COVID-19. Zapowiedział obowiązek szczepień na COVID-19 dla trzech grup zawodowych - medyków, nauczycieli i przedstawicieli służb mundurowych. Mniej osób będzie mogło jednocześnie przebywać w obiektach sakralnych, sportowych, gastronomicznych i kulturalnych. Zamknięte będą dyskoteki i kluby. Od 20 grudnia do 9 stycznia nauka zdalna w szkołach podstawowych i średnich.
Niedzielski: Wprowadzimy dodatkowe obostrzenia
- Mamy trzy elementy, jeśli chodzi o filozofię tych obostrzeń. Po pierwsze: dokonujemy zmiany zasad stosowania certyfikatów, której będzie towarzyszyło obniżenie limitów, które obowiązują obecnie do poziomu 50 proc., do poziomu 30 proc. Aby ten limit mógł być przekroczony to organizator, przedsiębiorca, będzie musiał wykazać, że weryfikuje certyfikaty. Jeśli nie będzie weryfikował to nie ma możliwości przekroczenia limitu 30-procentowego - mówił minister Niedzielski.
Niedzielski: Zdecydowaliśmy o obowiązkowych szczepieniach dla wybranych grup pracowników
Minister zdrowia zapowiedział, że od 1 marca wprowadzony ma być obowiązek szczepienia wobec medyków, nauczycieli i służb mundurowych.
Niedzielski: Omikron oceniony na forum ministrów zdrowia UE jako element, który może przesądzić o piątej fali
Niedzielski: W czterech województwach liczba zakażeń spada
Te województwa to: podlaskie, lubelskie, mazowieckie, podkarpackie.
Niedzielski rozpoczyna od podsumowania sytuacji epidemicznej
- Sytuacja się ustabilizowała. Liczby zakażeń, tydzień do tygodnia, są na bardzo podobnym poziomie. Widzimy, że dochodzi do apogeum jeśli chodzi o liczbę zakażeń. Poziom zakażeń utrzymuje się od około tygodnia. To sytuacja niepokojąca - mówi minister.
Rozpoczyna się konferencja
W polskich szpitalach przebywa obecnie ponad 23,6 tys. chorych na COVID-19
Bundestag debatuje we wtorek o obowiązku szczepień
We wtorek niemiecki Bundestag, na specjalnej sesji, będzie debatował o proponowanym przez nową koalicję, która wkrótce obejmie rządy w kraju, obowiązku szczepień na COVID-19 dla pracowników ochrony zdrowia i domów opieki.
Dyrektor generalny WHO sceptycznie o obowiązku szczepień
Dyrektor generalny WHO na Europę, Hans Kluge, nazwał, w rozmowie z dziennikarzami, obowiązek szczepień na COVID-19 środkiem "absolutnie ostatecznym".
Czytaj więcej
Dyrektor generalny WHO na Europę, Hans Kluge, nazwał, w rozmowie z dziennikarzami, obowiązek szczepień na COVID-19 środkiem "absolutnie ostatecznym".
Minister zdrowia: Od początku roku zmarło 1 085 chorych w wieku do 44 lat
Z informacji ministra zdrowia podanej 6 grudnia wynika, że 3 proc. z tych osób to osoby w pełni zaszczepione.
Rzecznik rządu: Będą działania ograniczające mobilność społeczną
– Niestety te informacje, które docierają do nas wszystkich, są bardzo niepokojące. Z jednej strony bardzo duża liczba zachorowań, a z drugiej bardzo dużo liczba osób, które umierają, głównie niezaszczepionych. W związku z tym praktycznie takie decyzje najprawdopodobniej jeszcze dzisiaj zostaną ogłoszone. Jeżeli nie dzisiaj, to jutro. Szczegółów nie chciałbym przekazywać, natomiast to będą decyzje głównie związane z ograniczeniami, zmianą limitów i pewnymi działaniami ograniczającymi mobilność społeczną – mówił Piotr Müller w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem w „Kwadransie politycznym” TVP1
Wiceminister zdrowia: Pewne nowe obostrzenia w całym kraju
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w rozmowie z WP mówił we wtorek, że jego zdaniem "pewne" nowe obostrzenia będą obowiązywały w całym kraju. Wyraził przypuszczenie, że hotele i stoki narciarskie nie zostaną zamknięte, ale "jakieś" obostrzenia wprowadzone zostaną.
Czytaj więcej
- Jest 19 366 nowych przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 - przekazał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska informując w rozmowie z WP, że zmarły 504 osoby z COVID-19.
Będzie obowiązek szczepień dla wybranych grup zawodowych?
Według nieoficjalnych ustaleń "Wydarzeń" Polsatu, rządowy pakiet zakłada obowiązkowe szczepienia na COVID-19 dla pracowników służby zdrowia, DPS-ów, wojska i - być może - nauczycieli.
W konferencji wezmą udział: Niedzielski, Kraska, Saczka
Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało we wtorek konferencję prasową na godz. 13:00. Na konferencji wystąpią: minister Adam Niedzielski, wiceminister Waldemar Kraska oraz Główny Inspektor Sanitarny w zastępstwie Krzysztof Saczka.
Morawiecki w poniedziałek: Stan spraw przedstawia się niedobrze
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział na konferencji prasowej, że rząd ogłosi kolejne obostrzenia w związku ze świętami Bożego Narodzenia oraz wariantem Omikron koronawirusa. - Stan spraw przedstawia się niedobrze, można powiedzieć - bardzo niedobrze - stwierdził szef rządu na konferencji prasowej, odnosząc się do sytuacji związanej z COVID-19. Ze słów szefa rządu wynika, że władze rozważają zaostrzenie restrykcji dla osób niezaszczepionych na COVID-19.
Przed kilkoma dniami, w związku z pojawieniem się wariantu Omikron koronawirusa SARS-CoV-2 wiele krajów, w tym Polska, wprowadziło dodatkowe ograniczenia praw obywatelskich i swobody prowadzenia działalności gospodarczej. Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił "alertowy" pakiet obostrzeń. Od 1 do 17 grudnia włącznie mniej osób niż dotychczas może jednocześnie przebywać na terenie kościołów, lokali gastronomicznych, hoteli, placówek kulturalnych, obiektów sportowych i kasyn. Ograniczenia nie dotyczą osób zaszczepionych na COVID-19.
Najnowsze dane resortu zdrowia mówią, że w Polsce hospitalizowane są 23 604 osoby, u których za pomocą testu stwierdzono koronawirusa SARS-CoV-2 - w ciągu tygodnia liczba pacjentów wzrosła o 2,4 tys. Liczba zajętych respiratorów w ciągu ostatnich siedmiu dni wzrosła o 211, do 2 036. Przed rokiem 7 grudnia pacjentów było 19 917, a podłączonych do respiratorów - 1 886.
Czytaj więcej
W Polsce stwierdzono 19 366 nowych przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 - przekazało Ministerstwo Zdrowia informując, że z powodu COVID-19 zmarły 172 osoby, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami - 332. Biorąc pod uwagę okres siedmiodniowy, nowych zakażeń jest ponad dwukrotnie więcej niż rok temu.
W ciągu ostatnich siedmiu dni w Polsce za pomocą testów stwierdzono 163 966 przypadków koronawirusa. Oznacza to, że dziennie wykrywa się średnio 23 423 przypadki SARS-CoV-2 (610 na milion osób). W tym samym okresie przed rokiem stwierdzono 77 066 przypadków, czyli średnio 11 009 dziennie (287 na milion osób).
W ciągu ostatnich siedmiu dni Ministerstwo Zdrowia informowało o 793 przypadkach zgonów z powodu COVID-19 i śmierci 1 825 osób z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. Przed rokiem w tym samym okresie zgonów z powodu COVID-19 było 532, a powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami - 2 499.
Według danych z 7 grudnia, w naszym kraju pod kątem koronawirusa przebadano ponad 25,09 mln próbek pobranych od ponad 24,63 mln osób. W ciągu ostatnich siedmiu dni badano średnio 94,69 tys. próbek dziennie - najwięcej w historii.
Czytaj więcej
Będą kwarantanny dla podróżnych wracających z krajów afrykańskich i zmienione limity osób w hotelach, lokalach czy kościołach.