WHO: Omikron stwarza "bardzo wysokie" ryzyko wzrostu liczby zakażeń na świecie

Wariant Omikron koronawirusa SARS-CoV-2 prawdopodobnie będzie się szerzył na całym świecie i stwarza "bardzo wysokie" globalne ryzyko wzrostu liczby zakażeń co może mieć "poważne konsekwencje" dla niektórych części świata - ostrzega WHO.

Publikacja: 29.11.2021 10:27

Pasażerowie na lotnisku w Seulu, w odzieży ochronnej

Pasażerowie na lotnisku w Seulu, w odzieży ochronnej

Foto: PAP/EPA

arb

WHO wezwała 194 państw członkowskich do przyspieszenia szczepień przeciw COVID-19 w priorytetowych grupach i, przewidując wzrost liczby zakażeń, zadbać o środki mające spowolnić transmisję koronawirusa, by utrzymać funkcjonowanie systemów ochrony zdrowia.

"Omikron ma bezprecedensową liczbę mutacji "kolca", niektóre z nich budzą niepokój ze względu na możliwy wpływ na trajektorię pandemii" - głosi komunikat WHO. 

"Ogólne, globalne ryzyko związane z nowym wariantem jest oceniane jako bardzo wysokie" - czytamy w komunikacie.

Wariant Omikron wykryto po raz pierwszy 24 listopada, w RPA

WHO zwraca przy tym uwagę, że jak dotąd nie stwierdzono żadnego zgonu osoby zakażonej wariantem Omikron. Jednak - jak dodaje - konieczne są dalsze badania, które pozwolą ocenić czy dostępne obecnie szczepionki chronią przed nowym wariantem i czy ozdrowieńcy są bardziej narażeni na reinfekcję przy kontakcie z wariantem Omikron.

Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że wzrost liczby zakażeń, "niezależnie od tego, jak ostry będzie ich przebieg, może zwiększać presję na system ochrony zdrowia i prowadzić do wyższej śmiertelności". WHO dodaje, że kluczowy będzie wpływ pojawienia się nowego wariantu na osoby narażone na ostry przebieg COVID-19, zwłaszcza w krajach o niskim odsetku zaszczepionych przeciw COVID-19.

Wariant Omikron wykryto po raz pierwszy 24 listopada, w RPA. Od tego czasu zakażenia nowym wariantem wykryto już m.in. w Holandii, Danii, Australii, Izraelu i Wielkiej Brytanii.

WHO uznała Omikron za "niepokojący wariant" (ang. variant of concern). W związku z licznymi mutacjami w obrębie białka tzw. kolca cząsteczki wirusa, czyli tej części cząsteczki wirusa, która łączy się z komórkami osoby zakażonej, wariant Omikron może okazać się bardziej zakaźny od dotychczas dominujących wariantów i odporny na szczepionki.

Czytaj więcej

Lekarz z Izraela: Omikron może wywoływać łagodniejszą chorobę, niż Delta
Ochrona zdrowia
WHO żąda od Chin "przejrzystości". Chodzi o genezę COVID-19
Ochrona zdrowia
Szef WHO pytany o współpracę z administracją Trumpa. "Nie wydawał się zaniepokojony"
Ochrona zdrowia
Covid może uderzyć znowu. Ostrzega Instytut Pasteura
Ochrona zdrowia
Nowy szczep wirusa małpiej ospy coraz bliżej Polski. Eksperci ocenili ryzyko
Ochrona zdrowia
Kanada zapłaci za antykoncepcję i leczenie cukrzycy. Niektóre prowincje protestują