Aktualizacja: 05.02.2025 11:11 Publikacja: 02.09.2021 18:56
Lekarz
Foto: AdobeStock
Ministerstwo Finansów zachęca lekarzy-przedsiębiorców, by w 2022 r. przeszli na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kusi obniżką stawki dla usług medycznych z obecnych 17 proc. do 14 proc.
„W programie Polski Ład proponowane są kolejne korzystne zmiany, w tym również dla osób świadczących usługi medyczne. Projekt ustawy zakłada obniżenie stawki ryczałtu dla usług opieki zdrowotnej (PKWiU dział 68) do 14 proc." – napisał wiceminister finansów Jan Sarnowski w odpowiedzi na zapytanie poselskie nr 4198.
Przedsiębiorca straci prawo do karty podatkowej, jeśli opodatkowane nią usługi choć częściowo świadczy poza Polską
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku nie zobowiązują podatników prowadzących działalność opodatkowaną w formie karty do prowadzenia ewidencji (wykazu) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych
Najprostsza forma rozliczania z fiskusem to karta podatkowa. Nie każdy może jednak z niej skorzystać.
Częściowy paraliż pracy sądów i pogłębienie chaosu – to obawy prawników komentujących ujawnione właśnie plany reformy statusu tzw. neosędziów. "Rzeczpospolita" zebrała opinie przedstawicieli świata prawniczego o projektach, które ma na biurku Adam Bodnar.
W ostatnich latach przybyło wielu nowych użytkowników ROD, którzy często użytkują je niezgodnie z prawem. Praktykom takim postanowił przeciwdziałać Polski Związek Działkowców (PZD) poprzez obowiązkowe szkolenia dla nowych działkowców.
Zmiany w składce zdrowotnej ulżą niewielu przedsiębiorcom. Większość zapłaci więcej na ZUS. Czy mogą liczyć, że za rok będzie lepiej?
Zmiany w składce zdrowotnej, które ostatecznie uchwalono i które weszły w życie od stycznia, są w zasadzie kosmetyczne. Na większą reformę musimy poczekać jeszcze rok.
W 2023 r. niemal dwukrotnie wzrosła liczba podatników zarabiających brutto ponad 120 tys. zł rocznie. Równocześnie rośnie popularność ryczałtowego PIT.
Ciągłe zmiany w przepisach podatkowych dotyczą m.in. spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych, co wymusza na przedsiębiorcach poszukiwanie nowych rozwiązań i dostosowanie struktur działalności do zmieniającego się otoczenia prawnego.
Podatkowej rewolucji nie było, ale rządowi nie udało się zerwać z praktyką przygotowywania ustaw na ostatnią chwilę.
To, czy sprzedaż składników majątku jest opodatkowana, zależy od wielu czynników np. rodzaju aktywów, ich wartości, a także czasu, po jakim nastąpi ich zbycie.
Głównym efektem i chyba celem głębokiej reformy finansowania samorządów jest po prostu uznanie i wzmocnienie roli samorządów w Polsce. To dobra odmiana po ośmiu latach rządu PiS.
Wielkie reformy w finansach publicznych, a taką właśnie wprowadza rząd, zwykle mają swoich wygranych i przegranych. To mieszkańcy miast i gmin będą musieli pilnie patrzeć, czy ich lokalny budżet nie ucierpiał.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas