Nadwagę lub otyłość ma co piąte dziecko w Polsce, a są badania, które mówią nawet o co trzecim. W dodatku rośnie odsetek chłopców z nadwagą i otyłością, których jest już ponad 12 proc., o pięć proc. więcej niż dziewczynek.
Prof. Małgorzata Myśliwiec z Katedry i Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego podkreśla, że w województwie pomorskim otyłe jest co dwudzieste dziecko, a podobny wskaźnik notuje się we wszystkich dużych miastach i regionach rozwiniętych cywilizacyjnie.
Zbliżonych statystyk można się spodziewać w przypadku najmłodszych warszawiaków. Czy tak jest, potwierdzą badania, które obejmą trzy tysiące uczniów pierwszych klas (865 z sześciu gimnazjów na Ursynowie, 247 z czterech szkół w Wilanowie, 1062 z 11 szkół na Pradze Południe i 345 z czterech szkół na Żoliborzu).
W ramach programu „PoZdro" nastolatki zostaną poddane bezpłatnej Kompleksowej Analizie Zdrowotnej (KAZ), która obejmuje badania wzroku, postawy ciała, sprawności krążeniowo-oddechowej oraz masy i składu ciała. Warunkiem przystąpienia do badań jest pisemna zgoda rodziców.
Dzieci z grupy ryzyka zachorowania na cukrzycę typu II (na którą do niedawna zapadały głównie osoby po 40. roku życia) zostaną zakwalifikowane do drugiego etapu programu - bezpłatnej, dwuletniej Zintegrowanej Opieki Indywidualnej (ZOI).