Apteki po nowelizacji prawa farmaceutycznego

Nowelizacja prawa farmaceutycznego wejdzie w życie 25 czerwca. Ważne jest więc przygotowanie planu sukcesji, aby ustrzec się przed utratą zezwolenia na prowadzenie apteki. Nowego można nie otrzymać.

Aktualizacja: 11.06.2017 09:26 Publikacja: 11.06.2017 06:00

Zezwolenia wydane przed wejściem w życie nowelizacji zachowują moc.

Zezwolenia wydane przed wejściem w życie nowelizacji zachowują moc.

Foto: Parkiet/Fotorzepa, Małgorzata Pstrągowska Mał Małgorzata Pstrągowska

Od wejścia w życie nowelizacji obostrzeniu ulegną ograniczenia w wydawaniu zezwoleń na prowadzenie apteki ogólnodostępnej. Zezwolenie nie zostanie wydane, jeżeli na jedną aptekę w gminie będzie przypadać średnio więcej niż 3 tys. mieszkańców, a odległość inwestycji od najbliższej apteki będzie mniejsza niż 500 metrów. Ograniczony zostanie krąg potencjalnych form prowadzenia działalności aptecznej. Dotychczas była swoboda, apteka mogła być prowadzona w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, jak również spółek prawa handlowego. Nie istniał wymóg, by prowadzona była przez farmaceutę, który musiał być kierownikiem apteki. Po wejściu w życie przepisów, możliwymi formami prowadzenia apteki będzie jednoosobowa działalność, spółka jawna lub partnerska, przy czym wymagane będzie posiadanie statusu czynnego farmaceuty, zarówno przez indywidualnego przedsiębiorcę, jak również przez wszystkich wspólników lub partnerów spółki wnioskującej o zezwolenia. Bez znaczenia jest, że spółka zatrudnia kierownika – farmaceutę, gdyż wymóg ten zachowuje aktualność w nowej regulacji. Nowe przepisy mają ograniczyć skupianie w jednych rękach większej liczby aptek. Wojewódzki inspektor farmaceutyczny odmówi wydania zezwolenia podmiotowi posiadającemu cztery lub więcej aptek bezpośrednio lub pośrednio (poprzez podmioty kontrolowane albo spółki, w których jest wspólnikiem). Tak więc trudniejsze będzie uzyskanie zezwolenia na prowadzenie apteki na mocy nowych przepisów.

Czytaj dalej RP.PL

Tylko 9 zł aż za 3 miesiące!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Spadki i darowizny
Ta grupa nie musi zgłaszać spadku do urzędu skarbowego
W sądzie i w urzędzie
Ile osób w Polsce nosi moje nazwisko? Możesz to sprawdzić w kilka minut
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Konsumenci
Frankowiczu, chcesz dobrej ugody - nie zwlekaj z pozwem
Materiał Promocyjny
Ładowanie samochodów w domu pod każdym względem jest korzystne
Prawo rodzinne
Sąd Najwyższy: Żona zrobiła większą karierę. Mąż nie dostanie mniej po rozwodzie