- Współwłasność mieszkania to dość częsta sytuacja. Mieszkaniowymi wspólnikami są na przykład osoby, które otrzymały całość lub pewną część nieruchomości w spadku. Posiadanie udziału w nieruchomości jest oczywiście mniej korzystne niż wyłączna (samodzielna) własność. Udział jest wart o wiele mniej niż cały lokal lub dom.
Posiadanie lokum "na spółkę" może generować spore problemy. Współwłaściciele mogą mieć zupełnie inne pomysły na wykorzystanie nieruchomości. Współwłasność mieszkania może być oczywiście zniesiona. Na czym polega taka procedura?
W pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy dwoma rodzajami współwłasności, czyli współwłasnością łączną i ułamkową. Współwłasność łączna jest mało wygodna dla współwłaścicieli ze względu na jej specyficzny (bezudziałowy) charakter. Osoba posiadająca prawo współwłasności łącznej nie może nim swobodnie rozporządzać. Na całe szczęście, współwłasność nieruchomości w częściach ułamkowych okazuje się o wiele częstszym wariantem.
Zgodnie z artykułem 198 kodeksu cywilnego, który dotyczy współwłasności ułamkowej: „każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli". Sprzedaż swojego ułamkowego udziału w mieszkaniu lub działce zabudowanej domem nie wymaga zgody innych współwłaścicieli.
Wykorzystują to między innymi firmy tanio skupujące udziały w mieszkaniach. Kolejny przepis kodeksu cywilnego wskazuje natomiast, że do rozporządzania wspólną rzeczą (np. jej wynajęcia) lub innych czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. Jeżeli takiej zgody nie ma, to współwłaściciele posiadający przynajmniej połowę udziałów mogą domagać się, aby sąd podjął decyzję dotyczącą sporu, mając na względzie interesy wszystkich zainteresowanych stron.