- W drugim kwartale w porównaniu z pierwszym ceny mieszkań z rynku wtórnego wzrosły w niemal każdym z największych analizowanych miast, najbardziej w Warszawie i we Wrocławiu. Wzrost nieco przyhamował tylko w Krakowie - mówi Marcin Jańczuk, ekspert sieciowej agencji Metrohouse. - Na rynku pierwotnym liderami wzrostów są Gdańsk i Warszawa.
Z barometru Metrohouse i Gold Finance wynika, że średnia cena mkw. mieszkań na stołecznym rynku wtórnym jest najwyższa w historii zestawień prowadzonych przez Metrohouse, czyli od 2011 r. Wynosi 9403 zł.
- Istotne wzrosty w porównaniu do I kw. widoczne są w Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku - mówi Marcin Jańczuk. - W tym ostatnim mieście tylko w ciągu minionych dwunastu miesięcy wzrosty cen przekroczyły 22 proc. W innych miastach (poza Krakowem) średnioroczne wzrosty przekraczają 15 proc. W większości miast sprzedający nie są zbyt otwarci na obniżanie cen zarówno na etapie ekspozycji oferty na rynku, jak i w ostatecznych negocjacjach. Najwięcej, bo średnio o 3 proc., można było wynegocjować cenę mieszkania we Wrocławiu.
W tym mieście sprzedający są też najbardziej skłonni do korekty cen w przypadku przedłużającego się czasu sprzedaży. - 28 proc. transakcji na rynku wtórnym można zdefiniować jako zakupy inwestycyjne - mówi ekspert Metrohouse. - Przedmiotem inwestycji są zwykle mieszkania do 40-50 m kw., które najszybciej znikają z rynku.
W Warszawie największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania o metrażu od 35 do 65 mkw. - W sumie jest to 69 proc. wszystkich nabywanych lokali. W innych największych miastach sytuacja wygląda podobnie, ale tam szczególnym zainteresowaniem cieszy się segment 35-50 mkw. - wynika z barometru Metrohouse i Gold Finance.