Zgodnie z ogólnymi zasadami prawa cywilnego przelew wierzytelności co do zasady nie wymaga zgody dłużnika, chyba że taki wymóg został przez wierzyciela i dłużnika zastrzeżony umownie. Konstrukcja przelewu jest bowiem oparta na założeniu prawnym, że sytuacja dłużnika na skutek przelewu nie może ulec żadnemu pogorszeniu. Co więcej, przeniesienie hipoteki jest ustawowym skutkiem przelewu wierzytelności hipotecznej tj. czynności której stronami są wyłącznie wierzyciel, jako zbywca wierzytelności i podmiot nabywający wierzytelność. Nie ma więc w takiej konstrukcji prawnej miejsca na wyrażenie zgody przez właściciela nieruchomości.
Jednocześnie, dla celów ujawnienia nowego wierzyciela w księdze wieczystej (a bez tego przelew nie byłby skuteczny) ogólne przepisy przewidują wymóg złożenia dokumentów w formie z podpisami notarialnie poświadczonymi. Wymóg zachowania tej szczególnej formy w stosunku do wniosków wnoszonych w związku z czynnościami bankowymi także został zniesiony przez Prawo bankowe, przy spełnieniu określonych tamże wymogów.
W art. 95 Prawa bankowego przed zmianą zawarta była ogólna norma, zgodnie z którą przepisy wcześniejszych ustępów (w tym opisanego powyżej ust. 4) tego artykułu mają odpowiednie zastosowanie do czynności lub instytucji prawnych wymienionych w tym przepisie, w tym między innymi do przeniesienia hipoteki w związku ze zbyciem wierzytelności bankowej. Zmiana Prawa bankowego, która budzi takie kontrowersje, wyłącza spośród przepisów, do których ma odpowiednie zastosowanie ust. 4 czynności związane z przeniesieniem hipoteki w związku ze zbyciem wierzytelności przez bank.
Zgodnie z uzasadnieniem tej zmiany ma ona wykluczyć wątpliwości interpretacyjne w procesie odpowiedniego stosowania. Zmiana ta interpretowana jest jednak przez niektórych komentatorów, jako zniesienie obowiązku uzyskania zgody właściciela nieruchomości na przelew przez bank wierzytelności, która jest zabezpieczona hipoteką obciążającą należącą do niego nieruchomość.
Według mnie teza ta jest nieprawdziwa. Zmieniony przepis – nawet przed nowelizacją - nie nakładał na bank obowiązku uzyskania zgody właściciela nieruchomości, co potwierdza m. in. dominująca linia orzecznicza i praktyka sądów wieczystoksięgowych. Zmiana Prawa bankowego w tym zakresie ma na celu jedynie usunięcie wątpliwości interpretacyjnych wynikających z braku jasności sformułowania tego przepisu.
Interpretacja więc, że poprzez odwołanie do ust. 4 art. 95 ustawodawca dla zbycia wierzytelności zabezpieczonej tzw. „hipoteką bankową" wprowadził dalej idące restrykcje niż w stosunku do innych wierzytelności nie znajduje żadnego uzasadnienia. Taka interpretacja stałaby w sprzeczności z celem, dla którego zostały zliberalizowane wymogi formalne w stosunku do takich czynności. Paradoksalnie, prowadziłaby ona do dyskryminacji banków wobec wszystkich innych wierzycieli w przypadku, gdy bank korzystałby z opisanych powyżej ułatwień formalnych. Co więcej, konsekwencją jej przyjęcia byłoby różne traktowanie banku, jako wierzyciela w zależności od tego, czy korzystałby on z takiego ułatwienia dla ujawnienia faktu zbycia wierzytelności, czy też działał w zwykłym trybie (tj. składał w sądzie dokument potwierdzający sprzedaż wierzytelności z podpisem notarialnie poświadczonym, jak każdy inny wierzyciel w obrocie prawnym, gdzie wymóg zgody bezsprzecznie nie występuje).