Sprawdźmy, czy agencja nieruchomości rzeczywiście ma uprawnienia do pośrednictwa. W umowie, która obowiązkowo musi być zawarta na piśmie – trzeba podać osobę odpowiedzialną za jej wykonanie. Takie wymogi zawiera ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (DzU. z 2010 r. nr 102, poz. 651 ze zm.).
Wymagana licencja
Osoba odpowiedzialna musi mieć licencję pośrednika (można to sprawdzić w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej www.transport.gov.pl, w zakładce „rejestry, ewidencje i archiwa”, gdzie jest aktualna lista licencjonowanych pośredników), a także ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.
Rola takiej osoby nie powinna się ograniczać do wskazania nam ofert mieszkań lub domów. W umowie najlepiej zastrzec, że do jej obowiązków należy zebranie i zweryfikowanie całej dokumentacji związanej z nieruchomościami, przygotowanie odpowiedniej umowy, umówienie notariusza itp. Pośrednikowi wolno bowiem przeglądać oraz pobierać odpowiednie odpisy, wypisy i zaświadczenia m.in. z ksiąg wieczystych, ewidencji sieci uzbrojenia terenu, planów miejscowych, studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin, rejestrów osób mających własnościowe prawa do lokali oraz prawa odrębnej własności lokali w spółdzielniach mieszkaniowych, ewidencji ludności.
Czas trwania kontraktu
Umowy z pośrednikiem nie warto zawierać na czas nieokreślony. Dobrze jest ustalić, do kiedy obowiązuje i w jaki sposób może być wypowiedziana. Pośrednicy zabezpieczają się jednak przed osobami, które chcą zaoszczędzić na prowizjach i zastrzegają, że wynagrodzenie należy się im także po wygaśnięciu umowy, jeśli nabędziemy dom lub mieszkanie od osoby wskazanej przez nich.
Zdarza się często, że tę samą nieruchomość ma w swojej ofercie kilka agencji pośrednictwa. Należy więc sprawdzić w umowie, czy pośrednik zastrzegł, że weźmie prowizję także wtedy, gdy nabycie wskazanej przez niego posesji sfinalizujemy przy pomocy innej agencji. Klauzule niedozwolone, będące zagrożeniem dla interesów kupującego można znaleźć w specjalnym rejestrze prowadzonym przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów www.uokik.gov.pl (urzędnicy publikują również specjalne raporty, w tym te poświęcone umowom z pośrednikami.