Przed drzwiami sprzedających mieszkania nie ma już kolejek

Oferta mieszkań powinna się jeszcze zwiększyć. Jest szansa na stabilizację cen – wynika z badania nastrojów rynku, które przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl.

Publikacja: 04.11.2024 13:20

Z badania nastrojów na rynku wynika, że do końca roku liczba ogłoszeń mieszkań powinna jeszcze wzros

Z badania nastrojów na rynku wynika, że do końca roku liczba ogłoszeń mieszkań powinna jeszcze wzrosnąć

Foto: Adobe Stock

aig

Według analityków portalu Nieruchomosci-online.pl teraz to kupujący mieszkania będą częściej rozdawać karty, mocniej negocjując ceny.

Czytaj więcej

Ceny mieszkań w dół. Klienci ruszyli do biur sprzedaży

Szansa na atrakcyjne mieszkanie

Z badania nastrojów rynku wynika, że do końca roku liczba ogłoszeń mieszkań powinna jeszcze wzrosnąć. – A to zwiększa szanse na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania – mówią autorzy badania. - Bardzo prawdopodobne jest też dalsze urealnianie cen ofertowych większych mieszkań z rynku wtórnego.

Wzrostów cen ofertowych mieszkań z drugiej ręki w ostatnich miesiącach roku spodziewa się niewielu pośredników.

- W przypadku kawalerek najwięcej agentów – 45 proc. – przewiduje stabilizację cen proponowanych przez właścicieli. 33 proc. ankietowanych prognozuje wzrosty cen takich mieszkań, a 22 proc. dostrzega pole do lekkich obniżek – mówią autorzy badania. -  W przypadku większych mieszkań wygląda to tak: 38 proc. pośredników prognozuje umiarkowane obniżki, 33 proc. stabilizację, a 29 proc. podwyżki cen.   

Czytaj więcej

Ile dziś dają zarobić mieszkania

Coraz większa presja na rynku mieszkań  

– Rośnie presja na sprzedających, aby urealniali ceny ofertowe, jeśli chcą przyciągnąć kupca. Jeszcze w połowie roku spadki w kategorii kawalerek prognozowało 16 proc. pośredników, a w kategorii większych lokali 26 proc. z nich – mówi Rafał Bieńkowski z portalu Nieruchomosci-online.pl. - Najnowsze badanie nastrojów przeprowadzone po III kwartale wskazuje, że teraz jest to 22 i 38 proc. Prognozy, które zebraliśmy wśród 1,3 tys. agentów sugerują więc, że w ostatnim kwartale roku większe prawdopodobieństwo urealniania cen ofertowych dotyczy mieszkań większych niż kawalerki – zaznacza.

Dodaje, że jeśli prognozy się spełnią, będzie można mówić o kontynuacji trendu rysującego się w analizach portalu dotyczących III kwartału na rynku mieszkań.

- Na palcach jednej ręki można było wówczas policzyć miasta wojewódzkie, w których zaobserwowano wzrost średniej ceny ofertowej mieszkań dwu- i trzypokojowych z rynku wtórnego. Przeważały jednak delikatne spadki i stabilizacja – przypomina analityk serwisu.

- Ale nawet widoczne ostatnio urealnianie stawek nie zmienia faktu, że ceny nieruchomości wciąż mogą wystraszyć – zauważa Rafał Bieńkowski.

Czy klienci mogą liczyć na koniec serii podwyżek, przez które mieszkania są często poza zasięgiem wielu Polaków? - Odpowiedzi należy szukać m.in. w tym, jak dużo jest ofert na rynku. Im więcej mieszkań do wyboru, tym większe szanse na negocjacje i dopasowanie się oczekiwań sprzedających do możliwości kupujących – wyjaśnia Bieńkowski.

Czytaj więcej

Polak w mieszkaniowym kompakcie

Oferta mieszkań jeszcze wzrośnie      

Według prognoz w ostatnich miesiącach roku kupujący mieszkania będą mieć prawdopodobnie jeszcze większy wybór. - Takie głosy przeważają wśród pośredników zarówno jeśli chodzi o kawalerki (47 proc. ankietowanych), jak i większe lokale (55 proc. ankietowanych). I te prognozy zaczynają się już spełniać – mówi Rafał Bieńkowski.

Dane portalu Nieruchomosci-online.pl wskazują, że w październiku liczba ogłoszeń mieszkań z rynku wtórnego była o prawie 25 proc. większa niż w październiku zeszłego roku, kiedy mieszkania z rynku wymiótł program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” - Dziś oferta systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc, choć do poziomu sprzed „Bk 2 proc.” jeszcze trochę brakuje.

– Osoby, które stać na kupno mieszkania, ale które z jakichś powodów wstrzymywały się ostatnio z podjęciem decyzji, mogą być więc teraz w niezłej sytuacji. Przed drzwiami sprzedawanych mieszkań z rynku wtórnego nie ustawiają się kolejki chętnych jak rok temu, ceny ofertowe powoli urealniają się, a oferta jest coraz szersza. To może być dobry moment na wejście na rynek nieruchomości, oczywiście jeśli tylko fundusze na to pozwalają – komentuje Rafał Bieńkowski.

Stawki najmu mieszkań mają się stabilizować

Prognozy są pozytywne także dla osób planujących wynająć mieszkanie. W IV kwartale roku czynsze mają się stabilizować (tak uważa 57 proc. pośredników), a liczba ogłoszeń być może wzrośnie (tak uważa około 40 proc. ankietowanych). - W tym przypadku spore znaczenie ma jednak cykliczność rynku najmu, który w końcówce roku zwykle cieszy się mniejszym zainteresowaniem, a mieszkania wynajmują się wolniej – wyjaśniają autorzy raportu.

Ceny ofertowe domów w dół

Niemały odsetek pośredników przewiduje delikatne obniżki cen ofertowych domów jednorodzinnych – takiego zdania jest niemal 36 proc. ankietowanych w badaniu Nieruchomosci-online.pl. Najwięcej, bo aż 45 proc. prognozuje jednak utrzymanie cen z III kwartału, a tylko 19 proc. wzrosty. Jeśli chodzi o podaż, przeważają głosy o stabilizacji liczby ogłoszeń. - Powodem są ograniczone możliwości finansowe przy zakupie dużych powierzchni, na co wpływają przede wszystkim ograniczenia kredytowe – tłumaczą analitycy.

W IV kwartale roku ceny działek budowlanych prawdopodobnie się nie zmienią (stabilizację prognozuje 50 proc. agentów), podobnie jak liczba ogłoszeń (48 proc. głosów).   

Czytaj więcej

Domy na bezpiecznych terenach mogą zdrożeć

Według analityków portalu Nieruchomosci-online.pl teraz to kupujący mieszkania będą częściej rozdawać karty, mocniej negocjując ceny.

Szansa na atrakcyjne mieszkanie

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Gorsze nastroje na rynku mieszkań. Zdezorientowani i kupujący, i sprzedający
Nieruchomości
Rynek mieszkań. To kupujący rozdają karty
Nieruchomości
Polak w mieszkaniowym kompakcie
Nieruchomości
Nowe mieszkania stoją i czekają na chętnego
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Nieruchomości
Ile dziś dają zarobić mieszkania