Będzie nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań? Jest propozycja zmian w przepisach

Wszystkie mieszkania w Polsce mają być wyposażone w autonomiczne czujki dymu - wprowadzenie takiego obowiązku Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji zaproponowała niedawno Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.

Publikacja: 07.10.2024 12:10

Czujnik dymu

Czujnik dymu

Foto: Adobe Stock

mat

Impulsem do zaproponowania zmian był pożar w Poznaniu, w którym zginęło dwóch strażaków. Po tej tragedii MSWiA zapowiedziało wyrywkowe kontrole w piwnicach, natomiast Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej wystąpiła do resortu o wprowadzenie przepisu o obowiązkowym montażu czujników dymu w każdym domu i mieszkaniu.

Czytaj więcej

Posiadaczy starych kominków czeka kara lub wymiana. Terminy zależą od województwa

Rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Karol Kierzkowski w rozmowie z Polską Agencją Prasową wyjaśnił, że wymóg instalowania czujników w mieszkaniach wynikałby z przepisów rozporządzenia MSWiA w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Zwrócił przy tym uwagę, że taki obowiązek został już wprowadzony w Niemczech, Francji i wielu innych krajach Unii Europejskiej.

Czytaj więcej

Po tragedii w Poznaniu: Czego nie wolno trzymać w piwnicach?

Czujki dymu będą obowiązkowe?

Propozycja Komendy Głównej Straży Pożarnej zakłada, że w nowych mieszkaniach miałyby być montowane czujki dymu od momentu wejścia w życie nowych przepisów. Natomiast istniejące mieszkania należałoby wyposażyć w czujki dymu w następnych latach. Okres przejściowy miałby wynosi pięć lat. To nie wszystko. PSP chce też wprowadzenia wymogu stosowania czujek tlenku węgla w pomieszczeniach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego.

Czujki nie zapobiegają pożarom, ale mogą skutecznie zaalarmować

Jak możemy przeczytać na stronie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Będzinie, czujki są prostym i tanim sposobem na zabezpieczenie domu i domowników przed zaczadzeniem bądź ogniem. Urządzenia te wprawdzie nie zapobiegają powstaniu pożaru, ale skutecznie mogą zaalarmować lokatorów mieszkania, w którym pojawił się ogień. Umożliwia to w wielu wypadkach szybkie opuszczenie objętego pożarem domu oraz ugaszenie ognia w zarodku, co znacznie ogranicza straty.

Czytaj więcej

Sezon grzewczy coraz bliżej. Kto i kiedy decyduje o włączeniu grzejników?
Edukacja i wychowanie
Czy istnieje wykształcenie wyższe niepełne? Co ze studiami bez obronionej pracy?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Internet i prawo autorskie
TVP pozwała TV Republika za program "Jedziemy". Jest decyzja sądu
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo w Polsce
Sejm uchwalił ustawę incydentalną Hołowni. Wybory zatwierdzi 15 sędziów SN
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku