W ostatnich latach kwestie związane z ochroną środowiska coraz silnej wpływają na rynek nieruchomości. Według raportu Deloitte Global nieruchomości są odpowiedzialne za około 40 proc. globalnej rocznej emisji CO2. W związku z tym Unia Europejska dąży do osiągnięcia zerowej emisji CO2 i zrównoważonego rozwoju budynków.
Czytaj więcej
Banki powoli, ale konsekwentnie dostosowują procedury udzielania kredytów i samą ofertę do zielon...
Pod koniec 2019 r. został ogłoszony przez Komisję Europejską tzw. Zielony Ład. W ramach strategii ESG w 2020 r. uchwalono z kolei tzw. rozporządzenie w sprawie taksonomii. Przewiduje ono obowiązek prowadzenia działalności gospodarczej w UE w sposób zrównoważony, który przyczynia się do realizacji unijnych celów środowiskowych. W szczególności chodzi o: łagodzenie zmian klimatu, ochronę zasobów wodnych, usuwanie zanieczyszczeń czy o ochronę bioróżnorodności.
Głównym założeniem strategii ESG w zakresie nieruchomości jest wprowadzenie zmian, które mają na celu m.in. zwiększenie energooszczędności budynków oraz zoptymalizowanie zużycia mediów w związku z jego użytkowaniem. Może być to realizowane poprzez instalowanie oddzielnych liczników, zastosowanie harmonogramów czasowych w godzinach pracy najemców, stosowanie żarówek energooszczędnych, korzystanie z inteligentnych systemów oświetlenia (o ile zostały zainstalowane), wdrażanie środków mających na celu zminimalizowanie ilości odpadów i wykorzystanie urządzeń do recyklingu, poprawę efektywności zużycia wody lub odprowadzania ścieków. Dodatkowym kryterium wyróżniającym może być ustanowienie programów car-share dla budynku, stojaków na rowery lub stanowisk do ładowania samochodów elektrycznych, aby zachęcić do bardziej ekologicznego transportu do i z budynku. Powyższy katalog nie ma oczywiście charakteru zamkniętego, udogodnienia wprowadzane w „zielonych budynkach” rozwijają się dynamicznie wraz z kolejnymi regulacjami wprowadzanymi w ramach strategii ESG oraz rozwojem zrównoważonej technologii w państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Niewątpliwie jednak właściciele oraz najemcy budynków komercyjnych w coraz większym stopniu akceptują fakt, że parametry środowiskowe budynków stają się integralnym elementem ich działalności wymagającym uregulowania w ramach relacji kontraktowej.