Aktualizacja: 15.11.2024 04:09 Publikacja: 18.04.2024 21:00
Tereny z dobrymi adresami są na wagę złota. Szukają ich budujący mieszkania, lokale na wynajem, akademiki i domy dla seniorów
Foto: adobestock
Przedwstępną umowę zakupu działki o powierzchni niemal 3,1 tys. mkw. przy ul. Postępu na warszawskim Mokotowie podpisały niedawno Grupo Lar Polska i Hanner. W miejscu przeznaczonego do rozbiórki starego biurowca powstanie budynek mieszkalny z ponad 100 lokalami. W październiku ubiegłego roku belgijski deweloper Ciril ogłosił zakup terenu inwestycyjnego o powierzchni prawie 2,5 tys. mkw. przy ul. Przyokopowej na Woli w Warszawie.
Tereny inwestycyjne są na wagę złota. – Atmosfera na rynku nieruchomości mieszkaniowych rozgrzewa się z każdym rokiem. Mimo rekordowych sprzedaży w Polsce wciąż brakuje ok. 1,5 mln mieszkań – mówi Karolina Mokrzycka, starszy specjalista w dziale gruntów i inwestycji średniego formatu w firmie doradczej JLL. – Stale rosnący popyt przy gwałtownie malejącej podaży wymusi na kupujących grunty jeszcze śmielsze ruchy. Nowy rządowy program dopłat do kredytów z pewnością przyczyni się do utrzymania stanu nierównowagi popytowo-podażowej, a brak gruntów pod osiedla wielorodzinne pozostanie kluczowym problem większości dużych miast – uważa.
Mediany cen transakcyjnych nowych mieszkań wzrosły nawet dwucyfrowo. Więcej płacimy też za lokale z drugiej ręki.
O perspektywach rynku mieszkaniowego, roli państwa i koniecznych zmianach w polityce planowania mówi Dorota Jarodzka-Śródka, szefowa pracowni SRDK Studio Projekt i była przewodnicząca rady PZFD.
Rośnie zainteresowanie usługami budowy i wykończenia domów. Budynek jednorodzinny bywa kuszącą alternatywną.
Od 6,1 proc. we Wrocławiu do 36,5 proc. w Krakowie wzrosły w ciągu roku średnie ceny transakcyjne lokali z rynku wtórnego. Pierwszy kwartał br. przyniósł pewną stabilizację.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Projekt ustawy o tanim kredycie na mieszkania "Na start" wywołał zamieszanie na rynku. Klienci w blokach startowych, deweloperzy zwiększają podaż, a sprzedający używane lokale w niepewności. Tymczasem ceny znów zaczynają rosnąć.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Budowaniem mieszkań w Polsce zajmuje się sektor prywatny, 35 lat po transformacji nie ma jasności, jaka powinna być rola państwa w tej układance. Niestety, nic nie wskazuje, byśmy doczekali się stabilnych reguł gry.
Na inwestycyjnym rynku mieszkań mniejszy tłok. Zapał flipperów studzi stabilizacja cen. O szybkie zyski jest trudniej.
Część klientów planujących zakup domu czekała na tani kredyt. Dziś żegnają się z marzeniami. Jak zamieszanie z programem „Na start” wpłynie na ich decyzje? Jak na strategie deweloperów?
Jeśli nowy inwestor nie posiada gospodarstwa rolnego, to nie może się skutecznie ubiegać o przeniesienie pozwolenia na budowę obejmującego budynek w zabudowie zagrodowej.
Umorzenie jest tylko jednym z etapów postępowania. Kiedy pojawi się jakikolwiek nowy dowód, zostanie wszczęte na nowo - przekonywali w czwartek gdańscy prokuratorzy, którzy zdecydowali o umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej, aktywistki walczącej o prawa lokatorów.
Rynek magazynowy dostanie wiatru w żagle po przyjęciu ustawy o funduszach inwestujących w nieruchomości.
Przy ul. Studziennej na warszawskiej Woli Alides Polska kupuje działkę o powierzchni ponad 3,3 tys. mkw. Powstaną tam mieszkania.
Odpłatny pas służebności przesyłu nie musi zawierać strefy kontrolowanej, a tylko pas, z którego firma przesyłowa normalnie korzysta.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas