Aktualizacja: 22.02.2025 15:14 Publikacja: 18.04.2024 21:00
Tereny z dobrymi adresami są na wagę złota. Szukają ich budujący mieszkania, lokale na wynajem, akademiki i domy dla seniorów
Foto: adobestock
Przedwstępną umowę zakupu działki o powierzchni niemal 3,1 tys. mkw. przy ul. Postępu na warszawskim Mokotowie podpisały niedawno Grupo Lar Polska i Hanner. W miejscu przeznaczonego do rozbiórki starego biurowca powstanie budynek mieszkalny z ponad 100 lokalami. W październiku ubiegłego roku belgijski deweloper Ciril ogłosił zakup terenu inwestycyjnego o powierzchni prawie 2,5 tys. mkw. przy ul. Przyokopowej na Woli w Warszawie.
Tereny inwestycyjne są na wagę złota. – Atmosfera na rynku nieruchomości mieszkaniowych rozgrzewa się z każdym rokiem. Mimo rekordowych sprzedaży w Polsce wciąż brakuje ok. 1,5 mln mieszkań – mówi Karolina Mokrzycka, starszy specjalista w dziale gruntów i inwestycji średniego formatu w firmie doradczej JLL. – Stale rosnący popyt przy gwałtownie malejącej podaży wymusi na kupujących grunty jeszcze śmielsze ruchy. Nowy rządowy program dopłat do kredytów z pewnością przyczyni się do utrzymania stanu nierównowagi popytowo-podażowej, a brak gruntów pod osiedla wielorodzinne pozostanie kluczowym problem większości dużych miast – uważa.
Mediany cen transakcyjnych nowych mieszkań wzrosły nawet dwucyfrowo. Więcej płacimy też za lokale z drugiej ręki.
O perspektywach rynku mieszkaniowego, roli państwa i koniecznych zmianach w polityce planowania mówi Dorota Jarodzka-Śródka, szefowa pracowni SRDK Studio Projekt i była przewodnicząca rady PZFD.
Rośnie zainteresowanie usługami budowy i wykończenia domów. Budynek jednorodzinny bywa kuszącą alternatywną.
Od 6,1 proc. we Wrocławiu do 36,5 proc. w Krakowie wzrosły w ciągu roku średnie ceny transakcyjne lokali z rynku wtórnego. Pierwszy kwartał br. przyniósł pewną stabilizację.
Projekt ustawy o tanim kredycie na mieszkania "Na start" wywołał zamieszanie na rynku. Klienci w blokach startowych, deweloperzy zwiększają podaż, a sprzedający używane lokale w niepewności. Tymczasem ceny znów zaczynają rosnąć.
Remont 45-metrowego mieszkania pochłonie nawet 65 tys. zł – wynika z analiz Rankomat.pl. Będzie jeszcze drożej?
Kancelaria Sejmu podwyższyła comiesięczny ryczałt dla parlamentarzystów na najem mieszkania w stolicy – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Decyzja może budzić kontrowersje, bo od wielu miesięcy stawki na rynku najmu w Warszawie wcale nie rosną.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
Rząd chce znieść ograniczenia w obrocie ziemią rolną w miastach. Nie oznacza to, że parcele trafią automatycznie do deweloperów. Nie oznacza też, że wszystkie zostaną zabudowane.
Styczeń przyniósł wzrost aktywności inwestycyjnej budowniczych mieszkań po grudniowym dołku. Machina może jednak spowalniać.
Mikrokawalerki w budynku jednorodzinnym, domy budowane na terenach zalewowych, mieszkania, z których bez problemu można zajrzeć sąsiadowi "do garnka" – to tylko niektóre przykłady tzw. patodeweloperki, z którymi mierzy się stolica Małopolski.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas