Więcej czasu na plany ogólne i „wuzetki”

O dwa lata – do końca 2027 roku – miałoby być wydłużone vacatio legis znowelizowanych zapisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Chodzi m.in. o uchwalanie przez gminy planów ogólnych.

Publikacja: 05.12.2023 15:54

Więcej czasu na plany ogólne i „wuzetki”

Foto: Adobe Stock

aig

Projekt, którego celem jest przedłużenie vacatio legis kluczowych zmian w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, mają jutro rozpatrywać połączone komisje do spraw energii, klimatu i aktywów państwowych oraz finansów publicznych. Mowa m.in. o wydłużeniu o dwa lata (do końca 2027 roku) terminów na uchwalenie przez gminy planów ogólnych.

Ryzyko podwyżek cen

Poprawkę popierają i samorządy, i branża deweloperska. - Zbyt krótki czas na dostosowanie się przez gminy do nowych regulacji spowodowałby istotne ograniczanie w dostępnie do gruntów pod budownictwo – podkreśla Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD). – A to mogłoby prowadzić do nawet dwukrotnej podwyżki ich cen.

PZFD wskazuje, że nowy termin musi jednak dotyczyć także innych przepisów. - Projektodawcy w pierwotnym brzmieniu projektu zmienili daty związane z obowiązkiem uchwalenia planu ogólnego, pozostawili jednak dotychczasowe daty związane z wydawaniem decyzji o warunkach zabudowy (tzw. „wuzetki”) – zwracają uwagę przedstawiciele PZFD. - W efekcie w okresie przejściowym - tych dodatkowych dwóch lat na uchwalenie planów ogólnych - niemożliwe byłoby wydawanie decyzji WZ, co doprowadziłoby do paraliżu na rynku. Dziś na podstawie warunków zabudowy powstaje niemal połowa inwestycji. Dlatego też niezbędne jest zharmonizowanie i modyfikacja projektu ustawy w tym zakresie - zaznaczają. 

Specustawa mieszkaniowa

Postulowane zmiany dotyczą również tzw. specustawy mieszkaniowej.  - Narzędzie to stanowi uzupełnienie systemu planowania przestrzennego. Projektowane pod rządami specustawy osiedla są lokalizowane za zgodą rady gminy – wskazuje PZFD. – Dodatkowo powstają takie inwestycje jak szkoły czy parki. Poprawki zmierzają do zachowania specustawy w mocy do końca okresu przejściowego, czyli do końca 2027 r. Proponowane zmiany odwracają też fatalne zapisy nowelizacji specustawy z maja 2023 r., która odebrała gminom autonomię decydowania o liczbie miejsc parkingowych w specinwestycjach, narzucając odgórnie tzw. wskaźnik parkingowy (liczba miejsc parkingowych przypadających na jedno budowane mieszkanie).

Czytaj więcej

Przez nowe przepisy mieszkania mogą zdrożeć. Chodzi o miejsca parkingowe
Nieruchomości
Czy mikrolokale muszą urosnąć
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Rynek nieruchomości
Będzie bat na patodeweloperów. Wiemy też, kto za niego zapłaci
Nieruchomości
Czy deweloperzy będą się pozbywać działek
Nieruchomości
Wyścig z czasem na budowach
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Walka o klimat
Budynki na słońce i na wiatr
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście