19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 13.01.2025 18:03 Publikacja: 03.08.2023 21:03
Rośnie zainteresowanie mieszkaniami z drugiej ręki
Foto: shutterstock
Na obowiązujący od lipca tani kredyt można kupić mieszkania i nowe, i używane. A zakup nieruchomości z rynku wtórnego ma być zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Nakręci to popyt na lokale z drugiej ręki?
Anton Bubiel, prezes Rentier.io i dyrektor operacyjny SonarHome, zauważa, że choć 2-proc. PCC może dać całkiem sporą kwotę, to kupujący mieszkania często nie biorą tego kosztu pod uwagę. – Zwolnienie z podatku będzie, owszem, ułatwieniem, przyniesie nabywcom oszczędności, ale nie wpłynie na rynek. Podatek ten stanowi relatywnie niewielką część ceny nieruchomości – wyjaśnia Anton Bubiel.
Czynsze za wynajmowane lokale idą w dół – wynika z raportu Expandera i Rentier.io. Najbardziej staniał wynajem średnich i dużych lokali. Powodem jest m.in. tani kredyt.
Kawalerki czekają na kupca średnio trzy miesiące. Najdłużej zalegają w ofercie domy i działki – wynika z analiz portalu Nieruchomosci-online.pl.
Mieszkania, apartamenty hotelowe, ekologiczne domy, bloki z prefabrykatów. Nowa oferta deweloperów jest bardzo różnorodna.
Średnia cena ofertowa lokali na stołecznym rynku pierwotnym wynosiła w czerwcu 15,3 tys. zł za mkw. To o 12,4 proc. więcej niż rok wcześniej.
Ceny mniejszych mieszkań z drugiej ręki idą w górę w wielu miastach. To efekt rządowego programu tanich kredytów.
Taryfy za wodę i odprowadzanie ścieków znów będą ustalać gminy. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków.
Sprzedaż mieszkań będzie powoli rosła – oceniają analitycy portalu Tabelaofert.pl. Czy wzrosną też ceny?
Właściciele nieruchomości muszą przygotować się na istotne zmiany w opodatkowaniu, które weszły w życie 1 stycznia. Kluczowym aspektem tych zmian jest wprowadzenie nowych, niezależnych od prawa budowlanego definicji budynku i budowli.
Rodzinna opieka nad nieruchomością na czas przejściowy, choć bardzo się przedłużający, nie prowadzi do jej zasiedzenia.
Rok 2024 na rynku inwestycji w nieruchomości był o wiele lepszy niż poprzedni – wynika z analiz firmy doradczej CBRE. Co dalej?
Osiedle spółki Atal powstanie przy ul. Hipotecznej w Łodzi. Ogólnopolski deweloper wprowadził do sprzedaży ponad 200 mieszkań.
Deweloper rozpoczął budowę kolejnej hali magazynowej w kompleksie logistycznym Wrocław Campus 2. Do czerwca powstanie niemal 30 tys. mkw. powierzchni.
Po cyberataku na Słowacji nadal nie działa ewidencja gruntów i budynków. Władze kraju obwiniają za sytuację Ukrainę, a przestępcy żądają milionowego okupu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas