19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 13:02 Publikacja: 09.02.2023 21:07
Nowa propozycja ma dać wsparcie państwa przy zakupie wymarzonego pierwszego mieszkania
Foto: shutterstock
Program ma ruszyć 1 lipca – na dwa miesiące przed wyborami. Państwo zainwestuje w niego ok. 11 mld zł i dofinansuje ok. 155 tys. mieszkań. Jak każdy wydatek budżetowy, także program Pierwsze Mieszkanie będzie ograniczony wieloma zaporami. Rząd chce od początku uszczelnić przepisy tak, aby nikomu do głowy nie przyszło szukać bramek, wytrychów, kruczków prawnych i innych scenariuszy pozwalających na obejście systemu.
– Reglamentowanie dostępu dla osób, które nie posiadają nieruchomości, należy ocenić pozytywnie, jako bufor bezpieczeństwa przed nadużyciami dla osób poszukujących taniego finansowania inwestycji. Zastanawia mnie tylko wpływ tego instrumentu na ceny nieruchomości i ich dostępność, przy określeniu maksymalnego kredytu – mówi się Łukasz Malinowski, radca prawny, ekspert prawa bankowego.
Proponowane przez rząd rozwiązania są oparte na błędnych założeniach – uważa dr Łukasz Bernatowicz, prezes BCC.
Ruszył elektroniczny dziennik budowy, dostępna online jest też elektroniczna książka obiektu budowlanego, a od czerwca ruszy system obsługi postępowań administracyjnych w budownictwie.
W dobie kryzysu na rynku najmu szukane są nowe formy zabezpieczenia przez wynajmujących, jak i najemców. Testowana jest obecnie formuła mieszkania za odstępne.
Klienci nabywający mieszkanie realnie nie mają wglądu w karty materiałowe elementów wbudowanych w częściach wspólnych budynku, np. bram garażowych, drzwi. Weryfikacja czy zostały one poprawnie dobrane spoczywa na deweloperze.
Mam obawy, czy skutkiem takiej regulacji nie byłby wzrost cen nieruchomości – mówi profesor UW Krzysztof Koźmiński.
Aby sprzedać mieszkanie, trzeba urealnić cenę ofertową. Jak duże przeceny akceptują sprzedający lokale analizuje portal Nieruchomosci-online.pl.
Należności z usług hotelowych i konferencyjnych to nie przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze. Hoteli nie dotyczą więc szczególne obowiązki dotyczące tzw. spółek nieruchomościowych.
Socjalistyczny hiszpański rząd Pedro Sancheza chce nałożyć podatek wynoszący 100 proc. na ludzi spoza UE, którzy kupują hiszpańskie nieruchomości.
Większy budżet na budownictwo społeczne i jawne ceny mieszkań deweloperskich – to nie ruchy Ministerstwa Rozwoju i Technologii, tylko posłów Polski 2050.
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzenie obowiązkowej weryfikacji użytkowników chcących uzyskać dostęp do treści ksiąg wieczystych.
Spółka Matexi Polska dostała pozwolenie na użytkowanie budynku na warszawskiej Pradze-Północ. Jedną ze ścian kamienicy ozdobił mural Tytusa Brzozowskiego.
Legalność miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może zostać zakwestionowana poprzez wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Dom rodzinny w Albuquerque z pozoru wygląda na przeciętny, a jednak odwiedzają go setki turystów dziennie – wszystko przez to, że występował w popularnym serialu „Breaking Bad”. Właścicielka po latach ma dość i sprzedaje dom Waltera White’a.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas