Michał Witkowski, dyrektor ds. sprzedaży w Skanska Residential Development Poland, szacuje, że dzięki zastosowanym przez spółkę rozwiązaniom ekologicznym, utrzymanie części wspólnych w budynkach będzie tańsze o ok. 10 proc., a samo oświetlenie – nawet o 70–80 proc. – To realne złotówki, które zostaną w portfelu dzięki sensorom ruchu i zmierzchu, odpowiedniej izolacji termicznej oraz energooszczędnemu oświetleniu – podkreśla Witkowski.
Ważna fauna i flora
Zdaniem dyrektora ze spółki Skanska inwestycji z „zielonymi" rozwiązaniami będzie w Polsce przybywać. – Ale czy ekologicznym można nazwać osiedle z jednym rozwiązaniem przyjaznym środowisku, czy może tylko takie, które jest od początku do końca wybudowane w sposób minimalizujący wpływ człowieka na środowisko? – pyta Witkowski.
Według badań World Business Council for Sustainable Development osoby zapytane o szacunkowe koszty zielonych rozwiązań w budownictwie zawyżają je średnio 0 17 proc. – Tymczasem rzeczywiste dodatkowe nakłady poniesione na zielone rozwiązania w około 150 badanych budynkach nie przekraczały 2 proc. – podkreśla dyrektor. – Koszty budowy były zauważalnie wyższe sześć–osiem lat temu. Dziś wyższe koszty wynikają głównie z lepszej jakości materiałów, które mają dodatkowe atesty – dodaje. Zwraca też uwagę, że na budowie pracują zwykle specjaliści odpowiedzialni nie tylko za wdrażanie ekorozwiązań, ale i ochronę fauny i flory. – Ekologia w budynkach nie może być gadżetem reklamowym i sprowadzać się do jednego panelu solarnego na dachu – mówi Witkowski. – Nikt nie wyobraża sobie nowoczesnego biurowca bez energooszczędnych rozwiązań. Podobnie może być na rynku mieszkaniowym.
Skanska od dawna stawia na ekologię w budownictwie. Dziś buduje pierwsze w Polsce osiedle (Mickiewicza przy ul. Rudzkiej w Warszawie), które będzie certyfikowane w systemie środowiskowym BREEAM. Deweloper zastosował m.in. energooszczędne oświetlenie LED, system zmiękczający wodę, antyalergiczne materiały budowlane. Na osiedlu będzie też stacja naprawy i mycia rowerów zasilana wodą deszczową, system kontroli zmierzchu dostosowujący oświetlenie do pory dnia.
– BREEAM to oznaczenie przyznawane wysokiej jakości budynkom, które spełniają kryteria ekologiczne. Chcielibyśmy poddać certyfikacjom środowiskowym również nasze kolejne inwestycje mieszkaniowe w Polsce – zapowiada Michał Witkowski.