Drewniane moduły mogłyby wspomóc polską mieszkaniówkę

Technologia modułowa to szybsze budowanie. Jak pokazuje przykład Szwecji, mogłaby być podstawą publicznych programów mieszkaniowych – mówi Marcin Gołębiewski, prezes spółki Unihouse.

Publikacja: 28.04.2022 21:15

Drewniane moduły mogłyby wspomóc polską mieszkaniówkę

Foto: mat. pras.

Czy i jakie przewagi nad tradycyjnym stawianiem budynków wielorodzinnych i użyteczności publicznej mają drewniane moduły – głównie w kontekście kosztów i mającej coraz większe znaczenie w czasach ESG ekologii?

Budownictwo modułowe oparte na szkielecie drewnianym pozwala na szybszą realizację inwestycji i emituje dużo mniej CO2 niż przy technologii tradycyjnej. Znaczna część prac wykonywana jest w kontrolowanych warunkach fabryki, co umożliwia dokładne opomiarowanie zużycia energii, surowców i czasu, dzięki czemu można optymalizować cały proces produkcyjny. Przekłada się to na zmniejszenie kosztów – stosowane przez nas technologie nie wymagają tak wielkich ilości energii niezbędnych do wytworzenia, jak beton czy stal, które w przeciwieństwie do drewna nie są odnawialne.

Pozostało 90% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Rynek nieruchomości
Unihouse zbuduje dom dla seniorów w Niemczech
Nieruchomości
Lokum z drewna od PDD
Nieruchomości
Podlaski dom z klocków w Szwecji
Nieruchomości
Unibep zbuduje mieszkania komunalne w formule PPP
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Nieruchomości
Chcemy promować budownictwo z prefabrykatów w Polsce