Czy i jakie przewagi nad tradycyjnym stawianiem budynków wielorodzinnych i użyteczności publicznej mają drewniane moduły – głównie w kontekście kosztów i mającej coraz większe znaczenie w czasach ESG ekologii?
Budownictwo modułowe oparte na szkielecie drewnianym pozwala na szybszą realizację inwestycji i emituje dużo mniej CO2 niż przy technologii tradycyjnej. Znaczna część prac wykonywana jest w kontrolowanych warunkach fabryki, co umożliwia dokładne opomiarowanie zużycia energii, surowców i czasu, dzięki czemu można optymalizować cały proces produkcyjny. Przekłada się to na zmniejszenie kosztów – stosowane przez nas technologie nie wymagają tak wielkich ilości energii niezbędnych do wytworzenia, jak beton czy stal, które w przeciwieństwie do drewna nie są odnawialne.
Przygotowanie w fabryce modułów z wykończeniem pod klucz znacząco przyspiesza czas realizacji całej inwestycji. Należy zauważyć, że na długość budowy wpływ ma oczywiście m.in. stopień skomplikowania projektu, ale nie zmienia to faktu, że inwestycja modułowa może powstać do trzech razy szybciej niż realizowana w tradycyjny sposób. Średni czas budowy w drugim wypadku to około 18 miesięcy, a budynek szkieletowy – drewniany – może powstać już w pół roku. Najwięcej czasu zajmuje przygotowanie i wykończenie modułów, ale sam montaż na budowie trwa już zaledwie dwie–trzy noce.
Moduły to nie tylko budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne – jakiego jeszcze rodzaju budynki stawiacie?
Nasza technologia sprawdzi się w praktycznie każdych warunkach. Moduły odznaczają się dużym stopniem modyfikowalności, więc już w fabryce możemy je szczegółowo dostosować do wymogów projektu.