Aktualizacja: 14.01.2022 14:31 Publikacja: 13.01.2022 21:27
Foto: materiały prasowe
Niedawno zakończyły się konsultacje projektu rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Choć to jedynie rozporządzenie, czyli akt niższego rzędu od ustawy, to jednak był on drobiazgowo analizowany przez rynek deweloperski i prawników, takich jak pan, obsługujących tę branżę. Dlaczego ten projekt jest tak ważny?
Myślę, że śmiało można powiedzieć, że to rozporządzenie jest swego rodzaju konstytucją dla architektów i inwestorów. Przepisy techniczne, które tworzy ten akt, wskazują bowiem, w jaki sposób można i należy realizować inwestycje budowlane w całym kraju – w tym inwestycje mieszkaniowe wielorodzinne. Rozporządzenie pośrednio wpływa na koszty realizacji inwestycji, czyli na ceny naszych mieszkań. Im trudniejsze, im bardziej skomplikowane zasady realizacji inwestycji, tym koszty większe i ceny mieszkań wyższe.
W świecie idealnym miasta i deweloperzy rozmawiają po partnersku. Szukamy sytuacji win-win – mówił w programie #RZECZoNIERUCHOMOSCIACH Piotr Mechecki, dyrektor zarządzający Pionem Inwestycji w Polskim Holdingu Nieruchomości.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Deweloperzy nie będę już mogli oferować miejsc zależnych czy platform.
Do 2026 r. Polska będzie pokryta planami ogólnymi, wcześniej dojdzie do uwolnienia gruntów po upadającym handlu.
Samorządy i deweloperzy są niejako skazani na współpracę przy realizacji inwestycji, a różnice zdań powinny być rozwiązywane w drodze dialogu.
Fabrycznie nowe Suzuki Vitara i S-Cross są dostępne taniej nawet o 18 tysięcy złotych. Promocja trwa do końca stycznia.
Obraz rynku deweloperskiego jest bardzo, bardzo odległy od tego, jak wygląda rzeczywistość – mówił w programie #RZECZoNIERUCHOMOSCIACH Marian Bruliński, architekt, wiceprezes platformy Obido.
Rozpoczęły się ferie zimowe, a wraz z nimi krajowe i zagraniczne wyjazdy na narty. Przed urlopem warto zadbać o właściwe zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych zdarzeń.
W ubiegłym roku wynajęto w Warszawie 740 tys. mkw. powierzchni biurowej, z czego 244 tys. w IV kwartale – wynika z analiz firmy doradczej CBRE.
W ubiegłym roku deweloperzy ukończyli budowę 530 tys. mkw. powierzchni handlowej. To najlepszy wynik od 2015 r. – podaje firma doradcza Cushman & Wakefield.
W 2024 r. rynek wyraźnie odbił dzięki obniżkom stóp w eurozonie i USA. Uwagę zwraca spory udział polskich inwestorów w transakcjach.
Właściciela zmieniły dwa nowe, w pełni skomercjalizowane obiekty handlowe w Garwolinie i Rudzie Śląskiej.
Luka podażowa, wzrost czynszów, wzrost popytu na elastyczne siedziby do pracy. Tak według ekspertów Savillsa będzie wyglądał stołeczny rynek biur w 2025 roku.
Sopra Steria Polska w 2026 r. zmieni swój katowicki adres. Firma z branży IT podpisała umowę najmu 4 tys. mkw. biur w budynku Grundmanna Office Park A.
Park logistyczny w sąsiedztwie warszawskiego lotniska zaoferuje 11 tys. mkw. powierzchni. Obiekt ma być gotowy w lecie tego roku.
Deweloper rozpoczął budowę kolejnej hali magazynowej w kompleksie logistycznym Wrocław Campus 2. Do czerwca powstanie niemal 30 tys. mkw. powierzchni.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas