Aktualizacja: 24.09.2021 12:01 Publikacja: 09.09.2021 20:07
Foto: materiały prasowe
Prace nad budowlaną częścią Polskiego Ładu nabierają tempa. Zapewne wkrótce projekt ustawy o tzw. małych domach trafi do Sejmu. Przypomnijmy, że przepisy mają dać możliwość budowania domów do 70 mkw. powierzchni zabudowy bez dziennika budowy, bez pieczy kierownika i na podstawie zgłoszenia z projektem budowlanym. Potrzebne są nam takie regulacje?
I tu mamy duży problem. Potrzebne są nam regulacje, które przyspieszą zapewnienie odpowiedniej liczby mieszkań dostępnych dla ludzi. Cały czas jesteśmy w tak zwanej dziurze podażowej. Według różnych szacunków w Polsce brakuje od 1,5 do 2,5 mln mieszkań. Jeżeli weźmiemy pod uwagę jeszcze mieszkania, których standard nie odpowiada potrzebom aktualnych czasów, to ten brak jest jeszcze większy. Wcześniejsze programy tego i poprzednich rządów zakładały akcelerację programów budownictwa wielorodzinnego. Polski Ład stawia zaś akcent na budownictwo indywidualne jednorodzinne.
Wraz ze wzrostem liczby mieszkań w ofercie i stabilizacją cen potencjalni nabywcy wydłużają czas podejmowania decyzji. Otodom Analitycs prezentuje dane po styczniu.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
W styczniu wzrosła oferta mieszkań z drugiej ręki, ale nie ich ceny – wynika z danych portalu GetHome.pl.
Po emisji pierwszej transzy zielonych obligacji deweloper magazynowy zadebiutuje na Catalyst.
Olivia Pulse dostarczy 245 mieszkań na długoterminowy najem. Apartamenty trafią na sprzedaż, Olivia będzie operatorem.
Styczeń 2025 roku upłynął pod znakiem stabilizacji średniej ceny metra mieszkań oferowanych przez deweloperów w czterech z siedmiu największych metropolii – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.
Metod ustalania wartości nieruchomości jest wiele. Najczęściej stosuje się podejście porównawcze.
Przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości, należy przeprowadzić badanie jej stanu prawnego. Konieczna jest także weryfikacja czy nieruchomość będzie mogła być zabudowana zgodnie z planami inwestora.
Aby nieruchomości stanowiły majątek prywatny, przez cały okres posiadania ich przez podatnika nie mogą służyć działalności gospodarczej. Przy czym wydzierżawienie działek powoduje, że tracą one charakter majątku prywatnego.
Koszt nabycia nieruchomości jest wartością stałą, niezmienną i wynika z wydatków, które zostały rzeczywiście poniesione na jej zakup. Dla celów opodatkowanej sprzedaży nie można uznać, że waloryzacji podlegają kwoty uprzednio zwaloryzowane.
Decyzje o warunkach zabudowy będą ważne bezterminowo, jeśli uprawomocnią się przed 1 stycznia 2026 roku.
W przypadku dostawy nieruchomości w pierwszej kolejności należy ustalić, czy może ona być objęta zwolnieniem od VAT, a dopiero gdy do dostawy nieruchomości nie znajdzie zastosowanie zwolnienie zastosować właściwą stawkę podatku.
W przypadku dostawy lokalu razem z wyposażeniem może dojść do sytuacji, w której sprzedający będzie musiał rozpoznać kilka odrębnych transakcji i zastosować do nich różne stawki VAT.
Półwysep Helski to wyjątkowe miejsce na mapie Polski odwiedzane przez cały rok, a latem wręcz oblegane. Jest popularne zarówno wśród turystów chcących zwyczajnie odpocząć, jak również fanów sportów wodnych. Z jednej strony mamy tam wody zatoki, z drugiej otwarte morze z szerokimi plażami, a małe miejscowości wtapiają się w naturalny krajobraz leśnych terenów. W Jastarni, w jednym z najbardziej malowniczych miejsc półwyspu powstaje LAS - druga część całorocznego kompleksu wypoczynkowego Wydma&Las z luksusowymi apartamentami inwestycyjnymi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas