Potrzeba więcej mieszkań, a nie małych domów

Małe domki z Polskiego Ładu to recepta na rozlewanie się zabudowy, której koszty utrzymania są ogromne. Kierunkowo dużo lepszym pomysłem był program Mieszkanie+ zakładający powstanie dostępnych mieszkań na wynajem – mówił w programie „Rzecz o Nieruchomościach" architekt Zbigniew Maćków, właściciel Pracowni Projektowej Maćków.

Aktualizacja: 24.09.2021 12:01 Publikacja: 09.09.2021 20:07

Potrzeba więcej mieszkań, a nie małych domów

Foto: materiały prasowe

Prace nad budowlaną częścią Polskiego Ładu nabierają tempa. Zapewne wkrótce projekt ustawy o tzw. małych domach trafi do Sejmu. Przypomnijmy, że przepisy mają dać możliwość budowania domów do 70 mkw. powierzchni zabudowy bez dziennika budowy, bez pieczy kierownika i na podstawie zgłoszenia z projektem budowlanym. Potrzebne są nam takie regulacje?

I tu mamy duży problem. Potrzebne są nam regulacje, które przyspieszą zapewnienie odpowiedniej liczby mieszkań dostępnych dla ludzi. Cały czas jesteśmy w tak zwanej dziurze podażowej. Według różnych szacunków w Polsce brakuje od 1,5 do 2,5 mln mieszkań. Jeżeli weźmiemy pod uwagę jeszcze mieszkania, których standard nie odpowiada potrzebom aktualnych czasów, to ten brak jest jeszcze większy. Wcześniejsze programy tego i poprzednich rządów zakładały akcelerację programów budownictwa wielorodzinnego. Polski Ład stawia zaś akcent na budownictwo indywidualne jednorodzinne.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Nieruchomości
Dom studencki Basecamp we Wrocławiu w nowych rękach
Nieruchomości
Kupujemy tańsze mieszkania. Gdzie są największe przeceny?
Nieruchomości
Deweloperzy garną się do PRS
Nieruchomości
Katarzyna Budnicka-Filipiuk: Rynek pierwotny poradzi sobie i bez dopłat
Nieruchomości
REIT-y to ogromna szansa dla polskiego kapitału