Ekrany dachowe należą do grupy produktów określanych przez dekarzy mianem membran wstępnego krycia. Stosuje się je przede wszystkim po to, aby zabezpieczyć cały dach, a w szczególności warstwę termoizolacji przed wodą opadową podwiewaną pod dach oraz przeciekami mogącymi powstać na skutek np. uszkodzenia pokrycia dachowego.
– Zaletą ekranów jest ich uniwersalność – mówi ekspert Krzysztof Patoka. – Można je układać pod wszystkie pokrycia dachów skośnych, a nawet przy niewielkich nachyleniach połaci – dodaje.
W odróżnieniu od tradycyjnych membran charakteryzują się podwyższoną gramaturą oraz większą wytrzymałością mechaniczną, a także odpornością na promieniowanie słoneczne.
Poza tym są łatwiejsze w montażu, a co ważne – mniej podatne na przypadkowe uszkodzenia, do których może dojść w trakcie ich układania.
Ochrona przed deszczem i śniegiem to niejedyny atut ekranów. Stanowią one również skuteczne zabezpieczenie przed kurzem i zanieczyszczeniami powstającymi w trakcie długoletniej eksploatacji dachu. Jednocześnie umożliwiają wydostawanie się pary wodnej z konstrukcji dachu, utrzymując go w suchym stanie. Zabezpieczają tym samym warstwę termoizolacji przed wilgocią i ograniczają energochłonność budynku.