Czy można podważyć pozorną sprzedaż domu?

Publikacja: 02.08.2010 02:35

[b]Kilka lat temu mojemu ojcu groziła egzekucja komornicza z nieruchomości. Aby zachować dom, ojciec pozornie sprzedał go swojemu koledze. Podpisali w tym celu akt notarialny i umówili się, że gdy ojciec spłaci wszystkie długi, „odkupi” dom z powrotem. Jednak mimo że w ubiegłym roku ojcu udało się uregulować swoje zobowiązania, zdecydował się faktycznie sprzedać koledze nieruchomość. Pozorny właściciel domu, czyli kolega ojca, chce zaciągnąć pożyczkę pod hipotekę. W tej sytuacji zdecydowałem się skierować sprawę do sądu, aby podważyć „sprzedaż” domu i starać się o prawa do niego.

Jeżeli w trakcie procesu ojciec rzeczywiście sprzeda nieruchomość, czy jej nowy właściciel stanie się stroną postępowania? Czy istnieje zabezpieczenie przed obciążeniem hipoteki nieruchomości pożyczką?[/b]

[i] (nazwisko do wiadomości redakcji)[/i]

[b]Odpowiada Paweł Michalski - [i]radca prawny z Sendero Tax & Legal[/i][/b]

– Sprzedaż nieruchomości objętej sporem w toku sprawy nie ma wpływu na jej dalszy bieg, co wynika z przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70930]Kodeksu postępowania cywilnego[/link] (Art. 192 pkt 3) oraz uchwały Sądu Najwyższego z 17 czerwca 2010 r. w sprawie III CZP 38/10.

Od chwili doręczenia pozwanemu przez sąd pozwu, sprzedaż nieruchomości nie musi też prowadzić do zmiany strony procesu, chyba że obie strony (sprzedawca i nowy właściciel) wyrażą zgodę na taką zmianę. Co więcej, prawo przewiduje także możliwość egzekwowania wyroku od nabywcy, nawet jeżeli nie zastąpił on sprzedawcy w procesie. Jest to możliwe np. w sprawach, w których orzeczenia nadają się do egzekucji (np. zawierają nakaz wydania nieruchomości).

Przepisy te jednak nie zabezpieczają czytelnika przed tzw. złośliwym obciążeniem spornej rzeczy przez pozwanego w toku procesu. Warto więc w takiej sytuacji złożyć wniosek o zabezpieczenie powództwa. Można żądać, na przykład, ustanowienia przez sąd zakazu zbywania i obciążania rzeczy lub wpisania do księgi wieczystej nieruchomości ostrzeżenia o toczącym się procesie. Zabezpieczenie takie chroni również przed skutkami zbycia nieruchomości w toku procesu.

Jeżeli jednak czytelnik nie zdążył zabezpieczyć powództwa i doszło do obciążenia spornej nieruchomości hipoteką, wówczas może np. domagać się od pozwanego (a z czasem również jego kontrahenta) rekompensaty za szkodę poniesioną w wyniku obciążenia nieruchomości. Może także żądać uznania tego obciążenia za nieważne lub bezskuteczne w stosunku do powoda.

Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Rozpoczęło się maturalne odliczanie. Absolwenci już otrzymali świadectwa
Sądy i trybunały
Piotr Schab: Nikt nie ma prawa łamać mojej kadencji
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Prawo drogowe
Za jazdę na takim „rowerze" można zapłacić mandat i stracić prawo jazdy