Szambo nie zastąpi gminnej kanalizacji

Jeśli obok naszej działki powstanie sieć kanalizacyjna, to musimy się do niej podłączyć. Obowiązek ten nie dotyczy tylko posesji, które mają własne przydomowe oczyszczalnie ścieków

Publikacja: 23.04.2011 05:00

Szambo nie zastąpi gminnej kanalizacji

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

W jednej z podwarszawskich miejscowości mieszkańcy dostali od gminy ulotki, że w ciągu pół roku mają się przyłączyć do kanalizacji, którą blisko ich działek zbudowała komunalna spółka wodociągowa. Powstaje pytanie, czy wszyscy – niezależnie od swojej sytuacji finansowej lub życiowej – muszą wydać po kilkanaście tysięcy złotych na niespodziewane prace budowlane oraz związane z tym formalności prawne.

Kwestię tę rozstrzyga art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (DzU z 2005 r. nr 236, poz. 2008 ze zm.). Właściciele nieruchomości mają obowiązek przyłączenia się do sieci kanalizacyjnej. Przyłączenie nie jest wymagane, gdy posesja posiada przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wszystkie wymagane prawem normy.

Posesje mogą być wyposażone w zbiorniki bezodpływowe (czyli tzw. szamba) tylko wówczas, gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie bądź ekonomicznie nieuzasadniona albo jest dopiero planowana. W takich sytuacjach możliwe jest też wyposażenie posesji w przydomową oczyszczalnię.

Jeżeli właściciel nieruchomości dobrowolnie nie przyłączy się do nowej kanalizacji, mimo takiego obowiązku, to wójt, burmistrz lub prezydent miasta mogą na nim to wymóc.

Wójt może zmusić właściciela nieruchomości, żeby przyłączył się do kanalizacji

Art. 5 ust. 7 ustawy przewiduje, że w razie zignorowania obowiązku przyłączenia do sieci wydaje się nakaz jego wykonania. Co istotne, nie mają znaczenia takie okoliczności, jak np. trudna sytuacja materialna lub życiowa (wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z 29 października 2008 r., sygn. II SA/  Ke 440/08; WSA w Opolu z 16 września 2008 r., sygn. II SA/ Op 124/08).

Z orzecznictwa sądowego wynika też, że decyzja nakazująca przyłączenie do kanalizacji powinna być wykonana od razu, kiedy się stanie ostateczna (czyli nie będzie już od niej żadnego odwołania, ale jedynie skarga do sądu). Nie można więc w takiej decyzji wyznaczać – co byłoby korzystne dla mieszkańców – innego, odległego terminu (wyrok WSA w Gliwicach z 4 grudnia 2008 r., sygn. II SA/Gl 479/08).

Zobacz więcej w serwisach:

» Prawo dla Ciebie » Nieruchomości » Przyłącza do sieci

» Prawo dla Ciebie » Nieruchomości » Własność i inne prawa do nieruchomości » Prawa i obowiązki właściciela

 

Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Rozpoczęło się maturalne odliczanie. Absolwenci już otrzymali świadectwa
Sądy i trybunały
Piotr Schab: Nikt nie ma prawa łamać mojej kadencji
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Prawo drogowe
Za jazdę na takim „rowerze" można zapłacić mandat i stracić prawo jazdy