Na postoczniowym terenie mają powstać w najbliższych latach osiedla i biurowce. Odrestaurowany będzie także zabytkowy budynek dawnej montowni kadłubów. Ma się on stać sercem inwestycji skupiającym usługi.
- Jako deweloper wywodzący się z Gdańska, doskonale rozumiemy specyfikę tego miejsca i jego znaczenie - podkreśla cytowany w komunikacie Mikołaj Konopka, prezes spółki Euro Styl. - Jestem przekonany, że wielomiesięczna praca z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i Narodowym Instytutem Dziedzictwa oraz zaangażowanie cenionego architekta, pozwoliły wypracować optymalne ramy dla zagospodarowania tego terenu. Jednocześnie wpisujemy się w trendy polityki przestrzennej nakreślone w strategii Gdańska, czyli budowy miasta do wewnątrz, co uważamy za słuszne.
Powierzchnia działki w kwartale ulic: Doki, Rybaki Górne, ks. Jerzego Popiełuszki, to 6,8 ha. - Lokalizacja i charakter planowanej zabudowy sprawiają, że inwestycja będzie stanowić bramę do rodzącej się dzielnicy Młode Miasto - mówią przedstawiciele dewelopera. - Studium koncepcyjne zagospodarowania terenu opracował autor bryły ECS, arch. Wojciech Targowski.
- Idea Młodego Miasta, nowego fragmentu śródmieścia Gdańska, to niezwykłe wyzwanie projektowe. Miasto zwraca się ku swojemu centrum, ku terenom o wyróżniającej Gdańsk spośród innych miast historii - mówi prof. Wojciech Targowski, właściciel pracowni FORT Targowski. - Wyrazisty kontekst kulturowy Stoczni Gdańskiej to wartość nie do przecenienia.
Teren planowanej inwestycji sąsiaduje także z najcenniejszymi budowlami i miejscami związanymi z narodzinami i rozwojem „Solidarności". - Priorytetem była konieczność nawiązania do historycznego układu ciągów komunikacyjnych oraz dawnej zabudowy. Z uwagi na bezpośrednie sąsiedztwo ważnych budowli historycznych: stoczniowej bramy nr 2 oraz budynku Sali BHP, nie mniejsze znaczenie miało zachowanie charakteru i respektowanie dawnej skali zabudowy - mówi cytowany z komunikatem Tomasz Błyskosz, kierownik Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Gdańsku.