Nie ma na razie uchwały ani terminu posiedzenia całej Izby Cywilnej w sprawach frankowych, czy pan prosi sądy o odroczenie rozprawy, czy orzekanie?
Na pewno nie będę wnosił o odroczenie rozprawy z tego powodu i myślę, że sądy coraz rzadziej widzieć będą taką potrzebę. Uważam, że decyzja SN o bezterminowym odroczeniu posiedzenia całej Izby powinna przekonywać sędziów, że nie ma sensu czekać.
Czytaj także: Sąd Najwyższy nad frankowiczami: Izba Cywilna ma odpowiedzieć na pytania ważne dla sporów o kredyty walutowe
Sądy cywilne nie mogą czekać na uchwałę w nieskończoność, to jasne, ale czy nie mogę jednak jeszcze poczekać? Chodzi o kilka ważkich pytań.
Większość problemów dotyczących kredytów powiązanych z kursem waluty obcej, z którymi zmierzyć miała się cała Izba Cywilna, jest już rozwiązana. W kwestii niedopuszczalności zastępowania nieuczciwych postanowień przepisami dyspozytywnymi bez zgody konsumenta wypowiedział się TSUE w spawie Dziubak C-260/18, takie samo stanowisko zajął w tej kwestii SN w wyrokach IV CSK 309/18 i V CSK 382/18. Obowiązywanie zasady dwóch kondykcji potwierdził SN w uchwale III CZP 11/20, a kwestie związane z przedawnieniem w uchwale III CZP 06/21.