Aktualizacja: 09.11.2024 03:23 Publikacja: 10.05.2022 21:30
Foto: Adobe Stock
Ze zbiorczych ogólnopolskich danych GUS wiemy, że I kwartał br. na rynku inwestycji deweloperskich był jak sinusoida: od styczniowej zapaści, kiedy liczba mieszkań w uruchamianych projektach skurczyła się rok do roku i miesiąc do miesiąca o 40 proc., do 7,3 tys., przez odbicie do przyzwoitego poziomu w lutym (11,3 tys.), po powrót na wysokie obroty w marcu (13 tys.) – mimo rosyjskiej agresji na Ukrainę, dalszego kurczenia się rynku kredytów hipotecznych i spadku sprzedaży mieszkań oraz wzrostu kosztów budowy.
W zarządzie zasiadają obecnie wyłącznie menedżerowie związani z grupą od bardzo wielu lat.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Na rynku wtórnym da się wynegocjować nawet ponad 10 proc. obniżki od ceny ofertowej. Deweloperzy cen nie tną, ale dają bonusy – podkreślają eksperci Expandera i Rentier.io.
Ponad 6,8 mln zł wydał w ubiegłym roku resort rozwoju na promocję programów mieszkaniowych, m.in. „Bezpiecznego kredytu 2 proc.”. NIK i obecne władze ministerstwa kwestionują część wydatków. Mówią o niegospodarności.
Na szerokim rynku wakacje przyniosły mocne spowolnienie sprzedaży mieszkań przy wysokiej ofercie. Jak poradziły sobie notowane spółki?
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Średnia kwota kredytu mieszkaniowego o który wnioskują Polacy wzrosła we wrześniu do historycznego poziomu 444,74 tys. zł – wynika z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK). Jednocześnie o 22 proc. spadła liczba wnioskodawców, a o 16,9 proc. wartość zapytań o kredyty, czyli tzw. Indeks Popytu. – Kredyt mieszkaniowy staje się obecnie dostępny głównie dla zamożniejszych klientów – zauważa dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Od zbycia nieruchomości w zamian za odpłatną rentę nie ma PIT, bo w tym przypadku nie da się ustalić przychodu.
W październiku deweloperzy wprowadzili na rynek więcej mieszkań niż sprzedali. Średnie ceny lokali utrzymały się na poziomie z września.
Właściciel IKEA, szwedzka firma Ingka Group, sprzedał swoje ostatnie aktywo w Rosji - centrum dystrybucyjne pod Moskwą. Koncern określał centrum „kluczem do rozwoju IKEA w Rosji”. Magazyn o powierzchni prawie 180 tys. mkw obsługiwał wszystkie lokalne centra koncernu.
Obiekty w Ogrodach Ulricha, zrewitalizowanym kompleksie na warszawskiej Woli, uzyskały ekologiczne certyfikaty BREEAM.
Sprzedawca nieruchomości odpowiada za wady przedmiotu sprzedaży, nawet jeśli o nich nie wiedział.
100 mln euro pożyczył Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju deweloperowi, który zbuduje mieszkania na wynajem w Gdańsku i Wrocławiu.
Budynki naruszają tkankę planety. Każdy wybudowany obiekt to tysiące kilogramów CO2, które lecą do atmosfery. Dlatego musimy być pewni, co i czy budować. Transparentność pomaga liderom nieruchomości podejmować lepsze decyzje – mówi Tomasz Ogrodzki, prezes REDD.
Najem na doby nakręca ceny i stawki wynajmu mieszkań? To błędna teza, niemniej ta część rynku wymaga uregulowania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas