Aktualizacja: 16.02.2025 16:07 Publikacja: 29.03.2023 12:50
Foto: Adobe Stock
Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie jeszcze długo będą mogli korzystać ze świadczeń i uprawnień przysługujących na podstawie orzeczeń, których ważność została wydłużona w czasie pandemii. Podczas prac w Sejmie do ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw wprowadzono poprawkę, która to umożliwia. Teraz nad nowelizacją pracuje Senat.
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności na czas określony została wydłużona na podstawie ustawy covidowej – do upływu 60. dnia od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego. Przedłużano go już kilkukrotnie, najczęściej tuż przed ustalonym przepisami zakończeniem. Niepełnosprawni trwali więc w niepewności.
W kwietniu ruszą wypłaty 13. emerytury. Jej wysokość brutto stanowi równowartość najniższej emerytury. Świadczenie podlega oskładkowaniu i opodatkowaniu. Ile wyniesie netto? Nie wszyscy seniorzy otrzymają na rękę tę samą kwotę.
Eksperci biją na alarm. Rośnie handel ludźmi i przemyt bronią dokonywane przez obcokrajowców. Polska to jednak przespała, a nasze służby tego nie wykrywają. Deportacje to za mało. Potrzebna jest nowa strategia i zmiany w strukturze policji – twierdzi prof. Tomasz Safjański, były szef krajowego biura Interpolu w Polsce.
Prawie 6 mln zł – na tyle opiewają dotychczasowe roszczenia komorników związane z przymusową emeryturą, na którą byli wysyłani po ukończeniu 65. roku życia. Choć suma ta może jeszcze wzrosnąć, to do konsultacji trafił projekt przywracający poprzedni wiek emerytalny, który ma postawić tamę roszczeniom.
W Trybunale Konstytucyjnym odbyło się w czwartek spotkanie z przedstawicielami organizacji skupiających prawników sympatyzujących lub kojarzonych z poprzednią władzą.
W razie niewykonania obowiązku informacyjnego bank (lub pożyczkodawca) może zostać pozbawiony prawa do odsetek. Może tak być nawet wtedy, gdy indywidualna waga naruszenia tego obowiązku i jego konsekwencje dla konsumenta będą się różnić w zależności od przypadku - to sedno czwartkowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w pierwszej polskiej sprawie dotyczącej „darmowego” kredytu.
PFRON wydał komunikat przypominający o obowiązujących zasadach i terminach przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności. Podano również ważne informacje dla pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami.
Jest europejski kraj, który zdał egzamin z urzędniczej efektywności.
Do ustalenia stron postępowania o wydanie decyzji o warunkach zabudowy przydatny jest art. 28 kodeksu postępowania administracyjnego. Wskazuje on na konieczność posiadania interesu prawnego do brania udziału w postępowaniu. Jak go ustalić?
Pracodawca może domagać się wykazania przez pracownika, ile czasu faktycznie przebywa na rehabilitacji.
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) wydłużył termin składania wniosków w II etapie naboru do programu „Samodzielność - Aktywność – Mobilność!” Wspomagane Społeczności Mieszkaniowe (WSM). WSM to program w ramach którego mają powstawać domy w których będą mogły żyć osoby z niepełnosprawnościami, wymagające wysokiego poziomu wsparcia.
Ustalenie, komu przysługuje przymiot strony w postępowaniu administracyjnym, wciąż pozostaje jednym z najbardziej problematycznych aspektów tego postępowania, mimo licznych wypowiedzi sądów administracyjnych oraz przedstawicieli nauki na ten temat.
Ulga rehabilitacyjna to jedno z odliczeń, które można zastosować podczas składania zeznania rocznego za 2024 r. Dotyczy wydatków poniesionych na cele związane ze zdrowiem i rehabilitacją, m.in. na leki i sprzęt medyczny. Kto może z niej skorzystać?
Osoby z niepełnosprawnościami, które chcą uzyskać prawo jazdy, mogą skorzystać z pomocy PFRON. Fundusz dofinansowuje nie tylko koszt kursu, ale również innych opłat z nim związanych. Dla kogo przewidziana jest pomoc i w jakiej wysokości?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas