Samopoczucie pracowników wymaga wsparcia

Długotrwały stres w pracy sprzyja wypaleniu zawodowemu. W utrzymaniu równowagi pomocny jest sport.

Aktualizacja: 04.03.2020 00:03 Publikacja: 03.03.2020 00:01

Samopoczucie pracowników wymaga wsparcia

Foto: Adobe stock

jcs

Artykuł powstał we współpracy z Benefit Systems SA

Na depresję cierpi milion Polaków – wynika z ogłoszonego pod koniec ubiegłego tygodnia raportu Narodowego Funduszu Zdrowia. Często są oni aktywni zawodowo, a choroba utrudnia codzienne funkcjonowanie w pracy.

Dane NFZ pokazują, że świadczenia z rozpoznaniem głównym lub współistniejącym depresji miało udzielonych w 2018 r. 632 tys. pacjentów.

Zdaniem specjalistów większość zachorowań to efekt zapracowania, szybkiego tempa życia, przeciążenia obowiązkami i brakiem równowagi między pracą a wypoczynkiem.

Według raportu ADP Workforce View in Europe 2019 ponad 28 proc. Polaków odczuwa stres w pracy kilka razy w tygodniu, a co czwarty zatrudniony stresuje się codziennie. Długotrwałe napięcie nie tylko obniża odporność i zaangażowanie, ale może prowadzić także do rozwoju chorób. Skutki są widoczne – liczba zwolnień z powodu dużej depresji wyniosła 300 tys. w 2018 r. Zwolnienia średnio trwały 19 dni.

Wraz z rosnącą skalą problemu powoli wzrasta też świadomość pracowników i firm na temat well-beingu psychicznego. Jednym z chętnie oferowanych przez pracodawców benefitów wspierających samopoczucia i redukcję stresu załogi są świadczenia wspierające aktywność fizyczną.

Dlatego też pracownicy coraz częściej oczekują zaangażowania pracodawców w tym zakresie. Jak wynika z danych Krajowego Centrum Promocji Zdrowia, aż dwóch na pięciu pracowników chce rozważyć w przyszłości wyłącznie pracę w firmach, które priorytetowo traktują zdrowie i samopoczucie pracowników. Zaś co trzeci pracujący Polak chciałby, aby pracodawca zaczął wspierać lub wzmocnił działania związane z aktywnością fizyczną zespołu.

Obecnie ponad 16 tysięcy firm zapewnia swoim pracownikom dostęp do programu MultiSport. Z tej karty sportowej korzysta już ponad milion Polaków. Według Health Enhancement Research Organization (HERO) to właśnie sport i dobre odżywianie podnoszą produktywność ludzi nawet o 25 proc., obniżają absencję chorobową, a także pozytywnie wpływają na wzrost zaangażowania. Podczas podejmowania aktywności fizycznej wydzielane są endorfiny, czyli tzw. hormon szczęścia, odpowiedzialny właśnie za redukcję stresu i odczuwanie przyjemności.

A jak wynika z badań, szczęśliwi pracownicy są o 87 proc. bardziej kreatywni i o 36 proc. i rzadziej chorują. Poza tym ludzie, którzy kochają swoją pracę, żyją o dwa lata dłużej i zarabiają o 37 proc. więcej.

Artykuł powstał we współpracy z Benefit Systems SA

Nauka
Nowy gatunek ptasznika australijskiego. Naukowcy radzą: nie dotykać
Nauka
Badacze odbyli „podróż” do wnętrza Ziemi. Natknęli się na coś nieznanego
Nauka
Tajemniczy wulkan, który ochłodził klimat Ziemi. Naukowcy wreszcie go zlokalizowali
Nauka
Superwulkan Yellowstone: Gdzie może dojść do wybuchu? Najnowsze ustalenia naukowców
Nauka
Naukowcy o możliwym wybuchu potężnego wulkanu. Świat nie jest przygotowany