Wczoraj szefowie placówki podpisali umowę na budowę 80 eksponatów, które poprowadzą zwiedzających przez minione wieki.
Wybuduje je niemiecka firma Kurt Hüttinger GmbH, która ma już na swoim koncie wystawy w centrach nauki m.in. w Chinach, Rosji, Tajlandii i Wielkiej Brytanii. Za eksponaty dostanie 7 mln zł.
– Jako pierwsi na świecie chcemy pokazać nie tylko modne dziś nanotechnologie i inne zdobycze wiedzy, ale zajrzeć też w głąb dziejów i pokazać, w jaki sposób do tych osiągnięć dochodzono – opowiada Dorota Stojda z Centrum Nauki Kopernik. CNK chce bowiem obok tradycyjnych dyscyplin naukowych pokazywać sztukę i historię ludzkiej myśli. – Dlatego zamówiliśmy specjalną wystawę, która ma w tym pomóc – dodaje Stojda.Tematy przewodnie nietypowej ekspozycji to Woda, Ogień, Narzędzia, Rytm i Piękno.Z myślą o odwiedzających Kopernika dzieciach powstanie instalacja wodna, gdzie mali goście będą m.in. mogli budować żaglowce, a potem sprawdzić, jak zmieniają kurs w zależności od tego, z której strony wieje wiatr. Wśród przygotowanych dla nich atrakcji znajdą się także wykopaliska (sekcja narzędzia). W piaskownicy przypominającej odkrywkę archeologiczną najmłodsi będą mogli odkopać antyczny skarb.
– Zależy nam na tym, żeby dzieci zobaczyły, na czym polega praca archeologa. Żeby doświadczyły, iż nie kończy się ona na wykopaniu czegoś, ale trzeba z tego, co się odnajdzie, odtworzyć całość i jest to żmudna praca. Dlatego i u nas z odnalezionych kawałków trzeba będzie coś ułożyć – opowiada Dorota Stojda.
Starsi będą mogli zbadać przeszłość bardziej współczesnymi metodami – przy użyciu radaru, wykrywającego obiekty ukryte w ziemi, oraz robota do eksploracji wnętrz grobowców. W znajdującym się nieopodal tunelu aerodynamicznym będzie można poczuć się przez chwilę jak nasz kierowca Formuły 1 Robert Kubica.