Czy polskie sądy mogą przyspieszyć ratowanie klimatu?

Rządzący swoim brakiem działań skazują społeczność lokalną i globalną, jak również mnie, na życie w niestabilnych warunkach klimatycznych, a ostatecznie na życie pozbawione szczęścia, korzystania ze środowiska naturalnego, życia bez stresu, martwienia się o dach nad głową. Po prostu życia w stabilności – mówi Maya Ozbayoglu, 17-letnia aktywistka klimatyczna, jedna z pięciu osób, które pozwały Skarb Państwa za bezczynność w sprawie kryzysu klimatycznego.

Aktualizacja: 24.06.2021 12:05 Publikacja: 24.06.2021 11:58

Czy polskie sądy mogą przyspieszyć ratowanie klimatu?

Foto: materiały prasowe/Greenpeace

puo

Pozywający chcą, by Polska osiągnęła neutralność klimatyczną do 2043 roku, zredukowała emisję dwutlenku węgla do 2030 roku o co najmniej 60 proc. oraz nie przekraczała budżetu węglowego, jaki pozostał Polsce w światowych emisjach. – Próbujemy udowodnić, że to my jesteśmy poszkodowani za brak aktywności rządzących, rząd pozbawia nas praw osobistych, prawa do życia w stabilnym klimacie – tłumaczy rozmówczyni Michała Płocińskiego.

– Nie ma dnia, w którym nie myślę o kryzysie klimatycznym, podchodzę do tego bardzo emocjonalnie. Rząd swoim działaniem pozbawia mnie spokoju, młodości i życia pełnią – dodaje.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Nauka
Obraz, notatki na marginesach. Co staropolskie książki mówią o ich czytelnikach?
Nauka
Etiopskie kazania. Nieznane karty z historii zakodowane w starożytnym języku
Nauka
Niezwykły fenomen „mlecznego morza”. Naukowcy bliżej rozwiązania zagadki
Nauka
„Wpływ psów na środowisko jest bardziej zdradliwy niż się uważa”. Nowe wyniki badań
Nauka
Zanika umiejętność pisania. Logika i gramatyka zaczynają przerastać młode pokolenie