Nie trzeba motywować szczura przyjemnym bodźcem lub pożywieniem, także bez takiej zachęty usiłuje on wyswobodzić współplemieńca zamkniętego w klatce. Przy czym istotne jest to, że był z nim wcześniej zamknięty. Co więcej, jeśli jest w trakcie szukania sposobu na otwarcie klatki i podczas tych prób otrzymuje porcję czekolady, najpierw otwiera klatkę, a potem dzieli się czekoladą z uwięzionym.
Doświadczenie przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetu w Chicago (Inbal Ben-Ami Bartal, Jean Decety i Peggy Mason) trwało siedem dni. Spośród 40 zwierząt 23 prędzej czy później zdołały się wyswobodzić i wszystkie podejmowały próby uwolnienia towarzyszy. Zdaniem badaczy z Chicago eksperyment ten dowodzi, że działania szczurów były powodowane empatią, wczuwaniem się w położenie drugiej istoty, co powszechnie uważa się za zachowanie właściwe jedynie ludziom. Opis eksperymentu zamieszcza pismo "Science".
Źródła altruizmu
– To badanie jest przełomowe, pokazuje, że gryzonie nie tylko odczuwają emocje innych, ale że empatia skłania je do altruizmu. Zamiast wyjaśniać altruizm przez kalkulację kosztów i zysków, jak to lubią robić biolodzy i ekonomiści, wkraczamy teraz w wyraźnie psychologiczną dziedzinę emocji zwierząt i reakcji na emocje innych. To tutaj ludzki altruizm znajduje swoje motywacje, a jak sugeruje to badanie, także altruizm zwierzęcy – powiedział, komentując wyniki tych badań, znany amerykański prymatolog Frans de Waal z Uniwersytetu Atlanty.
Nie jest to pierwszy przypadek ujawnienia altruistycznych zachowań wśród tych gryzoni.