Informacje z platformy będą dostępne na całym świecie.
Partnerami projektu są firmy z Polski, Rumunii i Czech. Ma on przygotować gospodarki państw do zachodzących zmian klimatu.
Pierwsza i najważniejsza część projektu to platforma IT, na której będą zebrane dane klimatyczne z satelitów Sentinel, poszczególnych europejskich miast, lokalnych stacji pogodowych. Platforma, oprócz gromadzenia danych, umożliwi ściąganie ich przez użytkowników. Z danych będzie mógł korzystać każdy - firmy, placówki naukowe, studenci.
W podstawowej wersji udostępniane dane będą dotyczyły Europy, ale planowane są też lokalne wersje dla Czech, Rumunii i Polski. Na przykład, z danych będą mogły skorzystać firmy, które tworzą aplikacje dla rolnictwa czy energetyki. Dane dostępne na platformie mają ułatwić tym sektorom przystosowanie się do zmian zachodzących w klimacie. Podstawowa wersja platformy powstanie w pierwszym kwartale 2017 roku. Platforma ma być "elastyczna", aby programiści mogli dodawać do niej nowe moduły, w ten sposób będzie "rosła" nawet wtedy, gdy projekt się skończy.
EO ClimLab to także portal Lab Academy, który powstanie, aby uczyć korzystania z platformy. Elementem projektu będą też szkolenia dla dzieci i studentów na temat zmian klimatu czy możliwości wykorzystania danych satelitarnych.