Dane klimatyczne dostępne dla każdego

Ilość deszczu w danym miesiącu, siła wiatru, nasłonecznienie, wilgotność powietrza, te dane o klimacie Europy będzie zbierała platforma EO ClimLab, przygotowywana na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Publikacja: 15.11.2016 13:16

Dane klimatyczne dostępne dla każdego

Foto: 123RF

Informacje z platformy będą dostępne na całym świecie.

Partnerami projektu są firmy z Polski, Rumunii i Czech. Ma on przygotować gospodarki państw do zachodzących zmian klimatu.

Pierwsza i najważniejsza część projektu to platforma IT, na której będą zebrane dane klimatyczne z satelitów Sentinel, poszczególnych europejskich miast, lokalnych stacji pogodowych. Platforma, oprócz gromadzenia danych, umożliwi ściąganie ich przez użytkowników. Z danych będzie mógł korzystać każdy - firmy, placówki naukowe, studenci.

W podstawowej wersji udostępniane dane będą dotyczyły Europy, ale planowane są też lokalne wersje dla Czech, Rumunii i Polski. Na przykład, z danych będą mogły skorzystać  firmy, które tworzą aplikacje dla rolnictwa czy energetyki. Dane dostępne na platformie mają ułatwić tym sektorom przystosowanie się do zmian zachodzących w klimacie. Podstawowa wersja platformy powstanie w pierwszym kwartale 2017 roku. Platforma ma być "elastyczna", aby programiści mogli dodawać do niej nowe moduły, w ten sposób będzie "rosła" nawet wtedy, gdy projekt się skończy.

EO ClimLab to także portal Lab Academy, który powstanie, aby uczyć korzystania z platformy. Elementem projektu będą też szkolenia dla dzieci i studentów na temat zmian klimatu czy możliwości wykorzystania danych satelitarnych.

Liderem projektu EO ClimLab jest polska firma Omnilogy, a liderem animacji międzynarodowej Kapitech. W Polsce za część technologiczną i integracyjną platformy odpowiadają Integrated Solutions i Orange Polska ze wsparciem technicznym Blue Dot Solutions.

Nauka
Obraz, notatki na marginesach. Co staropolskie książki mówią o ich czytelnikach?
Nauka
Etiopskie kazania. Nieznane karty z historii zakodowane w starożytnym języku
Nauka
Niezwykły fenomen „mlecznego morza”. Naukowcy bliżej rozwiązania zagadki
Nauka
„Wpływ psów na środowisko jest bardziej zdradliwy niż się uważa”. Nowe wyniki badań
Nauka
Zanika umiejętność pisania. Logika i gramatyka zaczynają przerastać młode pokolenie