Aktualizacja: 05.12.2017 10:48 Publikacja: 05.12.2017 10:35
Carcharhinus melanopterus występuje na głębokości od 1-30m. Jest on bardzo szybkim i energicznym drapieżnikiem. Występującym zwykle w dużych grupach.
Foto: Shutterstock
Występuje na głębokości od 1-30m. Jest jednym z najszybszych rekinów, w wodzie rozwija prędkość do 50km/h. Szybszy od niego jest tylko mako ostronosy, pływający z prędkością do 70km/h.
Foto: Shutterstock
Występuje na głębokości od 1-30m. Dobrze znosi wody słodkie, choć nie jest gatunkiem słodkowodnym. Wpływa daleko w górę rzek, a nawet do jezior. Dociera 4200 km w górę Amazonki i 1200 km w górę Mississippi.
Foto: Shutterstock
Występuje na głębokości od 1-110m. Charakterystyczna budowa głowy sprawia, że pole widzenia rekina obejmuje pełne 360 stopni. Szeroko rozstawione oczy pozwalają na precyzyjną ocenę odległości od zdobyczy.
Foto: AdobeStock
Carcharodon carcharias występuje na głębokości od 0-1400m. Ma bardzo czuły węch. Potrafi wyczuć jedną kroplę krwi w 115 l wody. Jest jedynym rekinem wystawiającym głowę ponad powierzchnię wody w celu obserwowania ofiary.
Foto: AdobeStock
Występuje na głębokości od 5-350m. Można go spotkać u wybrzeży Anglii. Ale bez obaw. To maluch, około 150cm i 13kg.
Foto: Hans Hillewaert
Występuje na głębokości od 10-900m. Jego ciało pokryte jest sterczącymi płytkami, zaopatrzonymi w kolce, stąd polska nazwa gatunku.
Foto: Rick Starr/NOAA
Występuje na głębokości od 70-1450m. Jest to gatunek żyworodny. Miot to 1-17 młodych, które mają około 30 cm długości. Okres ciąży tego gatunku jest nieznany.
Foto: OceanLab
Występuje na głębokości od 120-1700m. Gatunek prymitywnego rekina blisko spokrewnionego z wymarłymi gatunkami znajdowanymi w wykopaliskach z pokładów plioceńskich i mioceńskich.
Foto: citron/wikimedia commons
Występuje na głębokości od 200-2400m. Rekiny te osiągają dojrzałość płciową w wieku 156 lat (± 22 lata). Największa badana ryba osiągnęła wiek 392 lat (± 120 lat) i tym samym jest najstarszym znanym kręgowcem.
Foto: fot. NOAA
Występuje na głębokości od 450-3675m. To najgłębiej żyjący rekin.
Foto: Alan Jamieson/OceanLab
Dr Adrian Gleiss, biolog z Uniwersytetu Murdoch - Centrum Badań nad Rybołówstwem i Rybactwem, Jean Potvin, doktorant fizyki na Uniwersytecie Saint Louis oraz dr Jeremy Goldbogen, biolog na Uniwersytecie Stanforda, zbadali budowę ciała 32 gatunków rekinów w celu zrozumienia jak kontrolują wyporność wody.
"Słabo znane gatunki, takie jak rekiny Echinorhinus brucus czy Deania calcea, które żyją w ciemnych, zimnych i ubogich w składniki odżywcze głębiach oceanów, wyewoluowały ogromne, tłuste wątroby, które mogą stanowić ponad jedną czwartą ich ciała", powiedział dr Adrian Gleiss, główny autor. "Są to sterowce świata rekinów, które poruszają się niemal bez wysiłku przy niskich prędkościach, aby oszczędzać energię. I odwrotnie, gatunki rekinów z mniejszymi wątrobami, jak większość rekinów żarłaczowatych, mają ujemną pływalność i muszą pływać z dużą prędkością, aby ich płetwy, podobne do skrzydeł, mogły zapewnić im wystarczającą siłę nośną, generalnie zużywając więcej energii niż ich głęboko mieszkający kuzyni."
Biologom udało się szczegółowo udokumentować strategię polowania orek na rekina wielorybiego. Na zdjęciach i nagraniach została utrwalona taktyka stada wymierzona w „największą rybę na świecie”.
Podczas lotu nad Grenlandią i testów radaru UAVSAR naukowcom udało się uchwycić Camp Century – opuszczone „miasto pod lodem” stworzone przez armię USA w czasie Zimnej Wojny. – Dzięki nowym danym poszczególne struktury w tajemniczym mieście są widoczne w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie widziano” – komentuje Chad Greene naukowiec z NASA specjalizujący się w badaniu kriosfery, czyli powłoki lodowej Ziemi.
Naukowcy regularnie badają jak picie kawy wpływa ona na nasze zdrowie. Tym razem przyjrzeli się dokładniej, jak oddziałuje ona na mikrobiom jelitowy człowieka.
Od dekad północny biegun magnetyczny Ziemi stale przesuwa się w kierunku Rosji. Ok. 30 lat temu proces ten przyspieszył. Zmiany były tak znaczące, że w 2019 r. ogłoszono nowy Światowy model magnetyczny (World Magnetic Model - WMM). Ponieważ biegun cały czas się przesuwa, wkrótce ma być wprowadzona kolejna aktualizacja – przypomina Newsweek.com. Przesuwanie się bieguna i zmiana WMM to coś znaczenie więcej niż naukowa ciekawostki. Wpływają one na pracę wszystkich systemów nawigacyjnych. Również tych, które każdy z nas ma w swoim smartfonie.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Naukowcy odkryli życie na pustyni Atakama, uchodzącej za najbardziej „niegościnne” miejsce na Ziemi. Wykorzystali do tego nowatorską technikę separacji DNA, która może okazać się pomocna podczas badań prowadzonych w innych ekstremalnych środowiskach.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Aktywiści ekologiczni wydali oświadczenie, w którym odpowiedzieli na słowa premiera Donalda Tuska. Szef rząd poinformował, że wezwał służby do zdecydowanego reagowania na akcje polegające na blokowaniu dróg.
Premier Donald Tusk sprzeciwił się w serwisie X formie protestu stosowanej przez Ostatnie Pokolenie, organizację aktywistów ekologicznych znanych z protestów przeciwko nie dość aktywnej walki ze zmianami klimaty, polegających na blokowaniu dróg, ale też np. oblewaniu znanych dzieł sztuki farbą.
Cyrkularne innowacje zaskakują: z jednej strony świetnymi pomysłami, ale z drugiej nie najlepszymi perspektywami.
28 listopada rozpoczyna się niezbędna przerwa w przyjmowaniu nowych wniosków o dotacje z programu „Czyste Powietrze” - informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Dania uzgodniła sposób wdrożenia podatku od emisji rolniczych. Stała się w ten sposób pierwszym krajem nie tylko w Europie, ale i na świecie, który zatwierdził wprowadzenie tego rodzaju opłat.
Na wyspie Rugia znaleziono kilkadziesiąt martwych fok szarych. W związku ze sprawą śledztwo wszczęła niemiecka prokuratura, biolodzy prowadzą zaś badania, które mają ustalić przyczynę tego niepokojącego zjawiska. Aktywiści klimatyczni są zdania, że odpowiedzialne za to są działania człowieka.
Krakowskie Towarzystwo Opieki nagłośniło sprawę mężczyzny, który usłyszy prawdopodobnie zarzut znęcania się nad zwierzętami. 57-latek miał uciąć swojemu kotu fragment języka po tym, kiedy zjadł plaster boczku.
Właściciele kominków muszą zapoznać się z przepisami unijnymi oraz uchwałami antysmogowymi dotyczącymi poszczególnych województw. Czy konieczne będzie zrezygnowanie z tej formy ogrzewania domu?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas