Wirusy zombie na Wyżynie Tybetańskiej

Podczas badania lodu na Wyżynie Tybetańskiej, naukowcy odkryli nieznane nauce wirusy, które mogą mieć nawet 15000 lat.

Aktualizacja: 21.07.2021 15:31 Publikacja: 21.07.2021 15:23

Wirusy zombie na Wyżynie Tybetańskiej

Foto: Giuliano Bertagna, Byrd Polar and Climate Research Center, Ohio State University

Na półwyspie Jamalskim średnia temperatura w lipcu, najcieplejszym i jedynym miesiącu bez przymrozków w nocy, wynosi zwykle około 15 stopni Celsjusza. Lato 2016 r. było jednak inne. Upały sięgały 35 stopni. Zaczęły zdychać renifery i chorować ludzie. Władze informowały, że pod obserwację trafiło 90 osób.

 25 lipca, po tym jak zmarł 12 letni chłopiec, a w okolicach miejscowości Jar-Sale padło ponad 2,3 tys. reniferów, zarządzono ewakuację hodowców, a zagrożony obszar objęto kwarantanną. Winą obciążono  Bacillus anthracis, bakterię wąglika, która najprawdopodobniej pochodziła z trucheł reniferów zdziesiątkowanych przez zarazę 75 lat wcześniej. Na tych terenach miała wówczas miejsce epidemia, która zabiła nawet milion zwierząt. Ich zamarznięte ciała czekały na upał, który rozmroził grunt i pozwolił na przedostanie się patogenu do wody. Jeśli teoria rosyjskich naukowców jest prawdziwa, to bakteria utrzymała zdolność do infekowania po powrocie z lodowego grobu. To samo może dotyczyć wirusów zdeponowanych w lodzie nawet tysiące lat temu.

Naukowcy z The Ohio State University Byrd Polar and Climate Research Center badali lód zalegający na Wyżynie Tybetańskiej. Dwie próbki szczególnie przykuły ich uwagę. Znaleźli w nich wirusy, niepodobne do żadnych znanych wirusologii, które przetrwały w lodzie prawie 15 000 lat.

- Te lodowce powstawały stopniowo, a wraz z pyłem i gazami, wiele, wiele wirusów zostało zdeponowanych w tym lodzie - powiedział Zhi-Ping Zhong, główny autor badania. - Lodowce w zachodnich Chinach nie są dobrze zbadane, a naszym celem jest zdobycie informacji służących do odzwierciedlenia dawnych środowisk. Wirusy są częścią tych środowisk.

Naukowcy analizowali rdzenie lodowe pobrane w 2015 roku z czapy lodowej Guliya w zachodnich Chinach. Rdzenie te są pobierane z odwiertów na dużych wysokościach. Zawierają warstwy lodu, które gromadzą się rok po roku, zatrzymując to, co było w atmosferze wokół nich w czasie, gdy każda warstwa zamarzała. Warstwy te tworzą swego rodzaju oś czasu, którą naukowcy wykorzystują, by lepiej zrozumieć zmiany klimatyczne, mikroby, wirusy i gazy na przestrzeni dziejów.

Kiedy badacze przeanalizowali lód, znaleźli kody genetyczne 33 wirusów. Cztery z tych wirusów zostały już zidentyfikowane przez społeczność naukową. Ale co najmniej 28 z nich jest nowych. Wygląda na to, że około połowa z nich przetrwała, nie pomimo lodu, ale właśnie dzięki niemu.

- Te wirusy mają sygnatury genów, które pomagają im infekować komórki w zimnym środowisku - po prostu surrealistyczne genetyczne sygnatury tego, jak wirus jest w stanie przetrwać w ekstremalnych warunkach - powiedział Matthew Sullivan, współautor badania.

Badanie wirusów w lodowcach jest stosunkowo nową dziedziną nauki. Staje się ona jednak coraz ważniejsza wraz ze zmianami klimatu.

Analiza odkrytych wirusów przeprowadzona przez naukowców wykazała, że wirusy prawdopodobnie pochodzą z gleby lub roślin, a nie od zwierząt czy ludzi.

- Wiemy bardzo mało o wirusach i mikrobach w tych ekstremalnych środowiskach i co tam właściwie jest zamrożone - powiedział Sullivan. - Dokumentacja i zrozumienie tego są niezwykle ważne: Jak bakterie i wirusy reagują na zmiany klimatu? Co się dzieje, gdy przechodzimy z epoki lodowcowej do ciepłego okresu, w jakim teraz jesteśmy?

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Nauka
Przełomowe ustalenia badaczy. Odkryto życie w najbardziej „niegościnnym” miejscu na Ziemi
Nauka
Wyjątkowa pełnia już dziś. O której na niebie pojawi się Księżyc Bobrów?
Nauka
Skąd wzięły się dziwne kratery na Syberii? Badacze mają nową hipotezę
Nauka
Kiedy wybuchnie superwulkan Yellowstone? Najnowsze obliczenia amerykańskich badaczy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Nauka
Ewolucja na oczach naukowców. Niezwykłe wyniki 30-letniego eksperymentu