Islandczycy będą nadal polować na wieloryby

Przedstawiciele islandzkiej branży wielorybniczej przez kolejne pięć lat będą mogli polować na wieloryby, zabijając do 2130 fiszbinowców w ramach nowego limitu ustalonego przez islandzki rząd - informuje AP.

Aktualizacja: 23.02.2019 21:09 Publikacja: 23.02.2019 20:57

Islandczycy będą nadal polować na wieloryby

Foto: NOAA [Public domain]

arb

Minister ds. rybołówstwa Islandii, Kristjan Juliusson ogłosił, że roczne kwoty pozwalające na odłowienie 209 płetwali zwyczajnych i 217 płetwali karłowatych, będą obowiązywać przez następne pięć lat.

Polowaniom na wieloryby sprzeciwia się wielu polityków i przedstawicieli biznesu, ponieważ szkodzą one wizerunkowi wyspy, co przekłada się na spadek zysków z turystyki, która jest ważnym źródłem dochodów dla Islandczyków.

- Ryzykujemy zaszkodzenie branży turystycznej, naszej najważniejszej branży - mówi parlamentarzystka Zielonych Bjarkey Gunnarsdottir, nawiązując do międzynarodowej krytyki i presji dyplomatycznej wywieranej na Islandię w związku z tym, że kraj ten nadal pozwala polować na wieloryby.

Stowarzyszenie Islandzkiej Branży Turystycznej wydało oświadczenie, w którym pisze, że rząd "szkodzi reputacji kraju, na czym korzysta jedynie niewielki sektor wielorybniczy, który ma problem ze sprzedażą". "Ich rynkiem, na który sprzedają mięso wielorybów jest Japonia, Norwegia i Republika Palau. Naszym rynkiem jest cały świat" - podkreśla Stowarzyszenie.

Obecnie turystyka jest odpowiedzialna za 8,6 proc. PKB Islandii.

Odkąd na Islandii wznowiono komercyjne polowania na wieloryby, firmy z branży wielorybniczej jeszcze nigdy nie zrealizowali pełnych kwot, przyznanych im przez islandzki rząd - podkreśla AP.

Nauka
Obraz, notatki na marginesach. Co staropolskie książki mówią o ich czytelnikach?
Nauka
Etiopskie kazania. Nieznane karty z historii zakodowane w starożytnym języku
Nauka
Niezwykły fenomen „mlecznego morza”. Naukowcy bliżej rozwiązania zagadki
Nauka
„Wpływ psów na środowisko jest bardziej zdradliwy niż się uważa”. Nowe wyniki badań
Nauka
Zanika umiejętność pisania. Logika i gramatyka zaczynają przerastać młode pokolenie