Głównym miejscem wydarzeń będzie Opera Leśna w Sopocie, zbudowana w 1909 roku. Jej atutem na skalę wręcz europejską jest niezwykła, naturalna akustyka. Od początku zakładano, że ten plenerowy teatr będzie służyć operze. W PRL jednak Operę Leśną zdominowała inna muzyka.
– Kiedy w czasie pandemii nie mogłem występować, zacząłem szukać innych sposobów aktywności – opowiada „Rz” Tomasz Konieczny. – I wtedy pomyślałem o Operze Leśnej, gdzie w dwudziestoleciu międzywojennym w wówczas niemieckim Sopocie, odbywały się wielkie festiwale prezentujące dramaty Richarda Wagnera. Przyciągały publiczność z wielu krajów. Jest to kompozytor mi najbliższy, więc oczywiste stało się dla mnie, że postanowiłem wrócić do tamtej idei.
Czytaj więcej
W „Wandzie” wystawionej w Operze Krakowskiej Norwid został dobrze i mądrze przyswojony przez współczesny teatr.
W 2020 roku Tomasz Konieczny miał już konkretne projekty programowe pierwszych edycji, ale albo ich realizację uniemożliwiał lockdown, albo nie udało się pokonać wszystkich problemów organizacyjnych i finansowych. Wreszcie zostały przezwyciężone i Baltic Opera Festival, bo taką ostatecznie nazwę pomysł otrzymał, wystartuje 14 lipca 2023 roku.
Bohaterem festiwalu będzie Richard Wagner, ale nie tylko on. Drugim ważnym składnikiem programu ma być muzyka polskich kompozytorów. Dlatego na początek – 14 lipca – zaplanowano premierę mało znanej kompozycji Karola Szymanowskiego, operetki „Loteria na mężów”. Przygotowania spektaklu podjęła się Opera Krakowska, a ze względu na charakter tego utworu lepszym miejscem prezentacji jest sala Opera Bałtyckiej w Gdańsku.