Aktualizacja: 05.02.2025 11:08 Publikacja: 14.11.2022 03:00
Foto: materiały prasowe
Są przedstawicielkami różnych pokoleń. 92-letnia Jadwiga Mackiewicz niemal całe życie poświęciła muzyce. Anna Sułkowska-Migoń w tym roku odniosła pierwszy wielki sukces, zwyciężając w konkursie dyrygenckim La Maestra w Paryżu.
Przedstawiając Jadwigę Mackiewicz – laureatkę nagrody za osiągnięcia życia – wystarczy powiedzieć: ciocia Jadzia. Przez wiele dekad prowadziła niedzielne poranki dla dzieci w Filharmonii Narodowej, a w ciągu tygodnia organizowała koncerty w szkołach i miała swoją audycję w Polskim Radiu, z którego ją w stanie wojennym wyrzucono. Była idealną popularyzatorką muzyki, jest niedościgłym wzorcem dla innych edukatorów.
Swoją najnowszą płytą, jak zawsze długo oczekiwaną, Krystian Zimerman chce wrócić do czasów młodości. Nie zagra jednak Chopina, choć mija 50 lat od jego błyskotliwego zwycięstwa na Konkursie Chopinowskim.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Brytyjski artysta Simon Rattle został tegorocznym laureatem jednej z najważniejszych nagród muzycznych ustanowionej pół wieku temu przez niemieckiego przemysłowca Ernsta von Siemensa. Obecnie wynosi ona ćwierć miliona euro.
Po długich negocjacjach z prywatnym kolekcjonerem Narodowy Instytut Fryderyka Chopina kupił od niego autograf Ballady f-moll Chopina. Ta oryginalna wersja utworu różni się nieco od tej, którą dzisiaj znamy.
Najważniejszą europejską nagrodę fonograficzną – International Classical Music Award – zdobyli w tym roku filharmonicy poznańscy i ich szef – dyrygent Łukasz Borowicz. To już drugie takie wyróżnienie dla tych artystów.
To największa strata muzyczna pożarów w Los Angeles. Spłonął dom, w którym mieszkał Arnold Schönberg i całe pozostawione przez niego archiwum. To pamiątki po kompozytorze, który w XX wieku zrewolucjonizował muzykę.
Już niebawem na aukcję trafi niezwykły eksponat – powstałe w 1714 roku skrzypce Stradivariusa. Mogą stać się one najdroższym instrumentem muzycznym sprzedanym kiedykolwiek na aukcji.
Lady Gaga ogłosiła szczegóły dotyczące swojego nowego krążka. „Mayhem” będzie siódmym studyjnym albumem w dyskografii artystki.
– Nie wybieram coverów, tylko dobrą muzykę – mówi skrzypek David Garrett, który zagra w Tauron Arena Kraków i łódzkiej Atlas Arenie 11 i 12 maja.
Polscy artyści nie ograniczają się już do klubów i większych sal – koncertują w halach i na stadionach. Tak będzie również w 2025 r.
Po ciężkiej chorobie odszedł Wojciech Trzciński. Jego piosenki śpiewali Zbigniew Wodecki, Halina Frąckowiak, Anna Jantar czy Urszula Sipińska. Zdjęty przez cenzurę musical „Kolęda nocka” zyskał miano polskiego „Hair”.
Szczególnie poruszyły mnie „Kłamstwa, którymi żyjemy” Jona Fredericksona – „trudno zmierzyć się z prawdą o sobie, gdy nasze mechanizmy obronne, choć wydają się pomocne, często nas ograniczają”.
Słynny projekt Trent’a Reznor’a – Nine Inch Nails - w ramach trasy koncertowej Peel It Back Tour 2025 dołączył do line-upu Open'er Festivalu 2025.
Marianne Faithfull zaczynała jako eteryczna blondynka o anielskim głosie, a skończyła jako jedna z najciekawszych rockowych artystek XX i XXI wieku. Była kobietą, której życie stało się synonimem upadku i odrodzenia, a jej twórczość – głosem, który nigdy nie pozwolił o niej zapomnieć.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas