Nizinkiewicz: Wolta rządu w sprawie maseczek

Kiedy w pierwszych miesiącach roku na świecie koronawirus zbierał gorzkie żniwo, rządzący uważali, że Polska nie jest zagrożona epidemią, jesteśmy przygotowani na każde zagrożenie, a maseczki nie chronią przed wirusem. Dlaczego okazało się, że jest całkowicie inaczej?

Aktualizacja: 17.04.2020 06:15 Publikacja: 16.04.2020 12:45

Nizinkiewicz: Wolta rządu w sprawie maseczek

Foto: AFP

W czwartek 16 kwietnia zaczęło obowiązywać rozporządzenie obligatoryjnego zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Obowiązek dotyczy zakładów pracy, biur, części wspólnych nieruchomości, a także ulic, sklepów, terenów zieleni. Maseczek nie muszą nosić m.in. dzieci do lat 4, duchowni sprawujący kult religijny, osoby która nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności, osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach)- z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów-, osoby kierującego środkiem publicznego transportu zbiorowego oraz żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariusza Służby Wywiadu Wojskowego. Nowe obostrzenie, mające pomóc w walce z epidemią koronawirusa, może potrwać nawet kilka miesięcy. Kto się nie zastosuje, naraża się na kary pieniężne, nawet do 30.000 zł.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Leki i terapie
Kto powinien skutecznie zadbać o bezpieczeństwo lekowe Polski
Leki i terapie
Farmakoterapia dla chorych na otyłość. Problemem nierefundowane leki
Leki i terapie
Pfizer rezygnuje z leku na odchudzanie. Miał poważne skutki uboczne
Leki i terapie
Konsekwencje braku leków mogą być gorsze niż inwazja rosyjska
Leki i terapie
Produkcja leków krytycznych w Europie jest nierentowna. „W Chinach była dotowana”
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem