Raport: jedna na dziesięć kobiet poroniła

Pismo medyczne „The Lancet” opublikowało wyniki badań, z których wynika, że 10 proc. kobiet na świecie przeszło poronienie w ciągu ostatnich 20 lat. "Fakt ten był zbyt długo minimalizowany”, piszą autorzy raportu.

Publikacja: 30.04.2021 11:20

Raport: jedna na dziesięć kobiet poroniła

Foto: Adobe Stock

mk

Autorzy raportu szacują, że każdego roku na świecie dochodzi do 23 milionów poronień, a to jest około 15 proc. wszystkich ciąż. Według jednego z trzech badań, które składają się na ten raport, to około „44 utracone ciąże co minutę".

Na podstawie kilku innych prac opublikowanych w ciągu ostatnich 20 lat badacze szacują, że poroniło 10,8 proc. kobiet. Nawracające poronienia są znacznie rzadsze: 1,9 proc. kobiet miało dwa, a 0,7 proc. - trzy poronienia.

Zwiększone ryzyko poronienia jest związane z określonymi czynnikami, takimi jak nieprawidłowości chromosomalne u płodu, wiek matki i, w mniejszym stopniu, ojca (zwłaszcza powyżej 40 roku życia), historia przeszłych poronień, bardzo niski lub bardzo wysoki wskaźnik masy ciała, picie alkoholu, palenie papierosów, stres, praca w nocy lub narażenie na kontakt z pestycydami. Ryzyko poronienia jest też wyższe u kobiet czarnoskórych.

„Chociaż poronienie najczęściej zdarza się tylko raz, znaczna część kobiet będzie potrzebować leczenia i psychologicznego wsparcia. Mimo to milczenie wokół tematu poronień utrzymuje się nie tylko wśród kobiet, które ich doświadczają, ale także wśród opiekunów, decydentów i organizacji finansujących badania " ubolewa prof. Siobhan Quenby (University of Warwick), cytowana przez "The Lancet".

„Kobiety skarżą się na na brak empatii po poronieniu. Wiele z nich nie otrzymuje żadnych wyjaśnień, a jedyną radą, jaką otrzymują, jest by spróbowały ponownie zajść w ciążę", dodaje profesor Quenby.

Autorzy raportu zalecają, aby kobiety, które poroniły, były poddawane choćby minimalnej obserwacji medycznej oraz by proponowano im poradnictwo dla pary oraz pomoc i poradę przed kolejnymi ciążami. Należy szczególnie wzmocnić opiekę nad kobietami, które przeszły kilka poronień.

Leki i terapie
Kto powinien skutecznie zadbać o bezpieczeństwo lekowe Polski
Leki i terapie
Farmakoterapia dla chorych na otyłość. Problemem nierefundowane leki
Leki i terapie
Pfizer rezygnuje z leku na odchudzanie. Miał poważne skutki uboczne
Leki i terapie
Konsekwencje braku leków mogą być gorsze niż inwazja rosyjska
Leki i terapie
Produkcja leków krytycznych w Europie jest nierentowna. „W Chinach była dotowana”
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku