Aktualizacja: 30.09.2020 22:48 Publikacja: 30.09.2020 22:42
Foto: AdobeStock
Mem – według Słownika Języka Polskiego – to „chwytliwa porcja informacji, zwykle w formie krótkiego filmu, obrazka lub zdjęcia, na którym umieszczono jakiś tekst, rozpowszechniana w Internecie”. Z początku był źródłem rozrywki, dziś staje się informacją, a nawet publicystyką, podaną w atrakcyjnej i przyswajalnej dla odbiorcy formie. – Lapidarność i obrazkowość ma dla wielu odbiorców kluczowe znaczenie – tłumaczy dr Łukasz Szurmiński, medioznawca.
W Internecie dziennie pojawiają się miliony nowych memów, których rolą może być nie tylko wyrażenie czyjejś opinii, ale także wpływanie na innych, czy komentowanie rzeczywistości. Na Facebooku i Instagramie istnieją strony satyryczne, których zawartość opiera się w pełni na obrazkach i filmach znalezionych w sieci, wysłanych przez internautów, bądź odautorskich. Dzięki nim, ich prowadzący nie tylko rozśmieszają swoich odbiorców, ale także komentują rzeczywistość, np. politykę. Do najbardziej popularnych należą między innymi Prażona Cebula, Lemingopedia, Make life harder, Sekcja Gimnastyczna, SokzBuraka, Andrzej Rysuje itd. – Jesteśmy profilem satyrycznym, prześmiewczym. Tropimy pęknięcia w rzeczywistości i wyciągamy z tego zabawny morał. Robimy z tego dowcip, który pełni funkcję osobliwej krytyki. Osobliwej, bo nie pouczamy, nie moralizujemy – mówił „Rzeczpospolitej” Jakobe Mansztajn.
W niemieckim Chemnitz ceremonia otwarcia ESK odbyła się w ostatni weekend, a wspólna inauguracja dwóch transgranicznych miast w Słowenii i Włoszech odbędzie się 8 lutego.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Omenaa Mensah została zaproszona do rady w Tate Modern w Londynie. A w Polsce jej fundacja we współpracy z Sotheby's Institute of Art zainaugurowała kurs wiedzy Art Investment Masterclass o inwestowaniu w sztukę.
„Putin”, „Babygirl” i „Kompletnie nieznany” – analizujemy trzy gorące premiery filmowe i zastanawiamy się, czy warto wybrać się do kina.
Ponad sto wydarzeń złoży się na program Sezonu Kulturalnego Polska-Wielka Brytania 2025, który będzie trwał w obu krajach od marca do listopada.
Fabrycznie nowe Suzuki Vitara i S-Cross są dostępne taniej nawet o 18 tysięcy złotych. Promocja trwa do końca stycznia.
Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska wręczyła powołanie na stanowisko sekretarza stanu Maciejowi Wróblowi. Maciej Wróbel zastąpi Andrzeja Wyrobca, który w grudniu zrezygnował ze stanowiska.
Rozpoczęły się ferie zimowe, a wraz z nimi krajowe i zagraniczne wyjazdy na narty. Przed urlopem warto zadbać o właściwe zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych zdarzeń.
Paryżanie przygotowują się do wydarzenia o nazwie La Vaisselle des Chefs. To wielka wyprzedaż przedmiotów pochodzących z najbardziej znanych paryskich restauracji.
Firma Brand Finance opublikowała doroczną listę 500 najcenniejszych marek na świecie. W segmencie mody, biżuterii i zegarków nastąpiły spore roszady, a europejscy miliarderzy, kontrolujący znaczącą część tej branży, muszą przełknąć gorycz porażki.
Niemal cztery dekady po występie w „Blue Velvet” Davida Lyncha, Isabella Rossellini doczekała się pierwszej nominacji do Oscara. Jak reaguje na sukces, który zapewniła jej rola charyzmatycznej siostry Agnes w thrillerze „Konklawe”?
Wybaczyłam sprawcy na samym początku. To pozwoliło uwolnić się od zła, które mnie spotkało - mówi Katarzyna Dacyszyn. 9 lat temu stalker oblał ją kwasem w sali sądowej. Zniszczył jej ciało, ale nie hart ducha.
Wiele osób patrzy na wysokie zarobki na Islandii, a to błąd, bo koszty życia są tutaj proporcjonalnie wyższe. Często żyje się od pierwszego do pierwszego - mówi Ewelina Gąciarska, która po latach emigracji na Islandii podjęła decyzję o powrocie do Polski.
Co w pracy liczy się najbardziej – dobra pensja, możliwość rozwoju zawodowego, poczucie przynależności a może dobra atmosfera w biurze? Najnowszy raport firmy Randstad podsumowuje motywacje i potrzeby pracowników z całego świata, a przy okazji dostarcza też ciekawych wniosków na temat pokolenia Z.
Adidas ma za sobą świetny rok. Ogromna popularność modeli retro, a także znalezienie rozwiązania problemu marki Yeezy, przełożyły się na bardzo dobre wyniki, które przekroczyły oczekiwania analityków.
Po niecałych 60 latach od wybudowania znika z powierzchni ziemi jeden ze znaczących symboli architektury modernistycznej w dawnych krajach socjalistycznych – i zarazem symbol luksusu w państwach byłego bloku wschodniego. Zamiast niego wyrosnąć ma kompleks wieżowców, ich budowa pochłonie ok. pół miliarda euro.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas