Ostatnio dużą grupę pacjentów stanowią pracownicy biurowi, którzy długo siedzą przy biurku, nie ćwiczą lub robią to bardzo rzadko. U nich słabe mięśnie brzucha oraz te przykręgosłupowe nie podtrzymują wystarczająco kręgosłupa. Powoduje to rozciąganie więzadeł, ich uszkadzanie, słabszą amortyzację obciążeń kręgosłupa – mówi dr n. med. Bogdan Wziętek z gabinetu ortopedycznego w Chrzanowie.
Ból krzyża daje się we znaki osobom podnoszącym ciężary. Zdarzają się też pacjenci, których kręgosłup zaczął boleć, gdy nagle podnieśli coś ciężkiego, a nawet wykonali szybki skręt ciała lub gwałtownie się schylili. W efekcie dochodzi u nich do uszkodzenia krążka międzykręgowego objawiającego się ostrym bólem miejscowym lub promieniującym do rąk.
[srodtytul]Konieczna konsultacja[/srodtytul]
Objawem chorób i zwyrodnień grzbietu jest ból, czasem tak silny, że uniemożliwiający poruszanie się. Często pojawiające się bóle głowy w okolicy potylicznej, drętwienie i osłabienie mięśni w obrębie barku lub ręki mogą świadczyć o chorobie kręgosłupa szyjnego. W przypadku odcinka lędźwiowego kręgosłupa ból lub uczucie drętwienia i osłabienia może dotyczyć kończyn dolnych. Na tego typu dolegliwości może czasem pomóc ciepły prysznic, który rozluźni napięte i bolesne mięśnie przykręgosłupowe.
Każdy utrzymujący się powyżej kilku dni ból kręgosłupa powinien być skonsultowany z ortopedą, który zdiagnozuje przyczynę i zaleci odpowiednie leczenie. Bóle grzbietu leczy się farmakologicznie oraz za pomocą zabiegów fizykalnych, masaży, terapii manualnej i ćwiczeń. Badania potwierdzają, że najlepsze efekty uzyskuje się, stosując kilka form terapii jednocześnie. Jednak osoba wykonująca tego typu zabiegi musi mieć doświadczenie i kwalifikacje, ponieważ nieumiejętne masowanie i źle dobrane zabiegi mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.