Aktualizacja: 05.05.2021 08:45 Publikacja: 05.05.2021 08:45
Foto: Materiały Prasowe/NID/fot. Paweł Kobek
Willa zbudowana została w latach 20. XX wieku jako pensjonat dla letników. Jest przykładem rzadko stosowanego w architekturze drewnianej modernizmu, co wyróżnia ją na tle otwockiej zabudowy, popularnie zwanej świdermajerami. Kubiczna bryła budynku ma zwartą formę, ozdobioną ryzalitami i werandami.
Po wojnie mieściło się w niej przez wiele lat Ognisko Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Ulicy „Świder”. Inicjatorem powstania towarzystwa był wybitny pedagog Kazimierz Lisiecki „Dziadek”, który stworzył sieć tego typu placówek w całej Polsce (pierwszą w Warszawie założył jeszcze w latach międzywojennych). Chciał, żeby ogniska miały charakter domu rodzinnego. Jak pisał „..wiedziałem, rozumiałem, czułem, że to nie może być zamknięta bursa, ani dobroczynny przytułek. /…/ Wiedziałem, że to musi być Dom. Normalny, dobry dom. Gdzie każdy jest dobry i ważny, i w którym dla każdego, któremu na tym domu zależy, jest miejsce…”
W niemieckim Chemnitz ceremonia otwarcia ESK odbyła się w ostatni weekend, a wspólna inauguracja dwóch transgranicznych miast w Słowenii i Włoszech odbędzie się 8 lutego.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Omenaa Mensah została zaproszona do rady w Tate Modern w Londynie. A w Polsce jej fundacja we współpracy z Sotheby's Institute of Art zainaugurowała kurs wiedzy Art Investment Masterclass o inwestowaniu w sztukę.
„Putin”, „Babygirl” i „Kompletnie nieznany” – analizujemy trzy gorące premiery filmowe i zastanawiamy się, czy warto wybrać się do kina.
Ponad sto wydarzeń złoży się na program Sezonu Kulturalnego Polska-Wielka Brytania 2025, który będzie trwał w obu krajach od marca do listopada.
Fabrycznie nowe Suzuki Vitara i S-Cross są dostępne taniej nawet o 18 tysięcy złotych. Promocja trwa do końca stycznia.
Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska wręczyła powołanie na stanowisko sekretarza stanu Maciejowi Wróblowi. Maciej Wróbel zastąpi Andrzeja Wyrobca, który w grudniu zrezygnował ze stanowiska.
Rozpoczęły się ferie zimowe, a wraz z nimi krajowe i zagraniczne wyjazdy na narty. Przed urlopem warto zadbać o właściwe zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych zdarzeń.
Po niecałych 60 latach od wybudowania znika z powierzchni ziemi jeden ze znaczących symboli architektury modernistycznej w dawnych krajach socjalistycznych – i zarazem symbol luksusu w państwach byłego bloku wschodniego. Zamiast niego wyrosnąć ma kompleks wieżowców, ich budowa pochłonie ok. pół miliarda euro.
Apple otwiera w Miami sklep zbudowany w oparciu o konstrukcję drewnianą. To pierwszy tego rodzaju salon sprzedaży wśród ponad 500 sklepów tej marki na całym świecie. Firma zdecydowała się sięgnąć po rozwiązanie, które staje się coraz popularniejsze w branży budowlanej.
Donald Trump chce uczynić architekturę w USA „znowu wielką”. Nowy prezydent USA wydał wojnę brutalizmowi i architekturze postmodernistycznej. Podpisał rozporządzenie mówiące o tym, jak powinny wyglądać nowe budynki administracji federalnej w Stanach Zjednoczonych.
Porsche Design Tower w Miami (USA), wieżowiec położony blisko plaży, jak i dwa wieżowce należące do Donalda Trumpa, stopniowo i ponad średnią zapadają się o kilka centymetrów na przełomie ostatnich sześciu lat.
„Architektura ambasad jest wrażliwa. W sposób szczególny budynki te są obecne w miejskiej tkance. Wizerunkowa rola budynków ambasad jest oczywista i naturalnie wpisana w ich istnienie” – mówi Marcin Sadowski, architekt i partner z pracowni JEMS, która zaprojektowała nowy budynek ambasady RP przy Unter de Linden w Berlinie, otwarty uroczyście 17 stycznia 2025 roku.
Pożary w Kalifornii zniszczyły ponad 12 tysięcy budynków – informują władze stanu. Wśród obiektów, które spłonęły doszczętnie są znane dzieła architektury. Zostały stracone bezpowrotnie.
Nowy gmach ambasady RP w Berlinie został ukończony. Jego uroczyste otwarcie nastąpi 17 stycznia 2025 roku. Monumentalny obiekt stoi przy reprezentacyjnej berlińskiej alei Unter den Linden.
Trwa dobra passa polskich architektów i architektek. Bydgoski architekt Przemek Gawęda, prowadzący pracownię Archigeum, zdobył tytuł Architekta Roku, a jeden z jego projektów — tytuł Domu Roku w prestiżowym konkursie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas