Co jest niezdrowe dla naszych zębów

Jedzenie batonów zbożowych, jabłek, żucie owocowej gumy do żucia czy zwykłe mycie zębów po posiłku jest niezdrowe dla zębów – tak twierdzą naukowcy z King's College London Dental Institute

Publikacja: 28.11.2011 14:43

Co jest niezdrowe dla naszych zębów

Foto: materiały prasowe

Również aktywność fizyczna oraz ozdoby są zagrożeniem dla zębów. Zwykłe pływanie w basenie pełnym chloru może przebarwić zęby, a kolczyk w wardze je wybić.

Z kolei, według brytyjskich naukowców, osoby, które jedzą jabłka, mają częściej próchnicę niż inni. Problem nie tkwi w samym jabłku, lecz  w tym jak jest ono spożywane.

- Wiele gatunków jabłek zawiera bardzo wysoki poziom cukru, nawet do czterech łyżeczek. Ich spożycie zwiększa poziom kwasów w jamie ustnej, które negatywnie wpływają na szkliwo, sprzyjają także rozwojowi bakterii. Z drugiej strony jabłka bogate są w wapń, który neutralizuje kwasy i wzmacnia strukturę zęba – wyjaśnia lek. stom. Dariusz Wilisowski z Centrum Stomatologii Luxdentica w Krakowie.

Według naukowców idealnym rozwiązaniem jest  zmiana sposobu jedzenia jabłka. – Jeśli jemy powoli, wydłuża się czas uwalniania kwasów, działają one dłużej na powierzchnię zęba. Rozwiązaniem jest więc, może nie łapczywe, ale szybkie jedzenie tych owoców i to w umiarkowanej ilości – mówi dentysta.

Oprócz jabłek i soków również zwykłe mycie zębów może być szkodliwe, jeśli do szorowania zabieramy się zaraz po jedzeniu.

Okazuje się, że basen także jest dużym zagrożeniem dla naszych zębów. Chodzi o wysoką zawartości chloru w wodzie, która trafia do ust podczas pływania. Kolejnym problemem są kolczyki w wardze i języku. Ich „ofiarami" padają najczęściej młode dziewczyny, które do gabinetów zgłaszają się z uszkodzonym szkliwem, nadkruszonymi zębami, a nawet złamanymi lub wybitymi jedynkami.

– Źle usadowiony kolczyk może sprawić, że podczas żucia pokarmu nagryziemy na niego. Oprócz oczywistego bólu, może to spowodować zniszczenie całego zęba lub pęknięcie szkliwa, a w konsekwencji rozwój próchnicy – dodaje Wilisowski.

Kultura
Podcast „Rzecz o książkach”: Przyszłość jest dziś – twórczość Janusza A. Zajdla
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Kultura
Aldona Machnowska-Góra: Piotr Gliński opóźnił budowę hali widowiskowej w stolicy
Kultura
Agnieszka Lajus dyrektorką Muzeum Narodowego w Warszawie
Kultura
Europejskie Stolice Kultury 2025: Chemnitz i Nova Gorica – Gorycja
Kultura
Współpraca OmenaArt Foundation z Tate i Sotheby’s