20 głośnych żartów na prima aprilis

Nowy wynalazek Edisona i wódka w proszku, spaghetti na drzewach i „Gwiezdne wojny” w Poznaniu – tak wkręcani byli czytelnicy i widzowie

Publikacja: 01.04.2012 01:28

20 głośnych żartów na prima aprilis

Foto: ROL

Tekst z tygodnika „Przekrój"

Edison może wszystko

Gdy Thomas Alva Edison wynalazł fonograf, Amerykanom wydawało się, że jego geniusz nie zna granic. Ich wiarę we wspaniałego naukowca wykorzystał w 1878 roku dziennik „New York Daily Graphic", który ogłosił, że Edison zbudował „stwórcę żywności" – maszynę zamieniającą glebę w zboże oraz wodę w wino.

Wódkierki i wódbatka

Na rynku pojawiły się batoniki z wódką – poinformowała rosyjska agencja prasowa Itar-Tass 1 kwietnia 1994 roku. Słodycze miały być rodzimą odpowiedzią na snickersy i marsy. Przewidziano trzy różne smaki – cytrynowy, kokosowy i kiszonego ogórka. Producent miał przygotowywać kolejny produkt – saszetkowaną wódkę w proszku.

Przypadkowy atak na sojusznika

1 kwietnia 2003 roku, niedługo po brytyjsko-amerykańskiej inwazji na Irak, Abbas Chalaf Kunfuth, ambasador Iraku w Rosji, zwołał w Moskwie pilną konferencję prasową. Dziennikarze zjawili się tłumnie, spodziewali się bowiem oficjalnego komunikatu o tym, że Saddam Husajn zamierza oddać władzę siłom koalicji. Kunfuth pojawił się na sali z kartką. „To jest najnowsza depesza informacyjna agencji Reuters – powiedział i odczytał ją zebranym: – Amerykańskie siły zbrojne przypadkowo odpaliły głowicę jądrową w kierunku brytyjskich żołnierzy, zabijając siedem osób" – obwieścił ambasador. W sali zapadła grobowa cisza. „Prima aprilis!" – zakrzyknął w końcu rozbawiony ambasador.

Bajery z Bayeru

W roku 1986 BMW w ramach dość kosztownego żartu wykupiło w prasie reklamy specjalnego nowego modelu tej marki, który miał pozwolić na wygodną podróż między wyspami brytyjskimi i kontynentem europejskim. Można w nim było szybko przemontować kierownicę z prawej strony na lewą, a pedały były po stronie kierowcy i pasażera. Budowa Eurotunelu pod kanałem La Manche zaczęła się rok później. Twórcy BMW na 1 kwietnia ogłaszali także klakson, który zamiast irytować, uspokaja innych kierowców, czy elastyczną szybę, od której odbijają się owady, system zapobiegający zabrudzeniu karoserii przez siusiające psy (odstrasza czworonogi przez dyskretne kopnięcie prądem), wyświetlane na przedniej szybie auta komunikaty skierowane do innych kierowców (na przykład ostrzeżenia czy pozdrowienia) i miniwycieraczki, które utrzymują logo auta w idealnym stanie.

Pociąg do Drogheda

1 kwietnia 1844 roku ów środek transportu miał odjechać za darmo z Dublina i przewieźć wszystkich chętnych. Stawiły się tłumy, a gdy okazało się, że żadnego pociągu nie ma, skończyło się zamieszkami i interwencją policji.

Gwiezdny Poznań

W 2003 roku powstał filmowy reportaż o tym, że kolejna część „Gwiezdnych wojen" będzie kręcona w Wielkopolsce. Wyemitowała go TVP 3. Autorem polskich „GW" miał być reżyser Stanisław Mąderek (który naprawdę nakręcił krótkometrażówkę nawiązującą do gwiezdnej sagi – „Stars in Black" – a teraz pracuje nad pełnometrażowym widowiskiem „Gwiazdy w czerni"), a Lucasfilm miał powierzyć Polakom kręcenie dwóch scen ze względów ekonomicznych.

McBudda w Bamianie

W 2007 roku w swoim kwietniowym wydaniu miesięcznik „Afghan Scene" doniósł, że McDonald's zamierza zająć się odbudową dwóch ogromnych posągów Buddy zniszczonych w 2001 roku przez talibów. Tyle że odtąd towarzyszyć im miało znane logo amerykańskiego koncernu.

Koniec sankcji, będzie czekolada

Przedstawiciele reżimu Saddama Husajna słynęli z niewyszukanego poczucia humoru. 1 kwietnia 1998 roku dziennik „Babil" (należący do Udaja, syna dyktatora) ogłosił, że prezydent Bill Clinton zniósł sankcje nałożone na Irak. Udaj uznał swój dowcip za tak udany, że powtarzał go w każdy kolejny prima aprilis aż do 2001 roku.

Spaghetti obrodziło

Tę radosną informację podało w 1957 roku BBC w swoim sztandarowym programie „Panorama". Materiał filmowy pokazywał szwajcarskich farmerów, którzy ściągają nitki makaronu z drzew spaghetti, a reporter wyjaśniał, że tak obfite plony są skutkiem łagodnej zimy. BBC dostało potem tysiące listów i telefonów od widzów, którzy chcieli się dowiedzieć, jak założyć własny sad spaghetti.

Nylonowa telewizja

W roku 1962 swoich telewidzów nabrała szwedzka stacja STV – nadająca wówczas tylko w czerni i bieli – emitując program z udziałem sympatycznego pana technika, który zdradził prosty sposób na uzyskanie kolorowego obrazu. Według Kjella Stenssona wystarczyło nałożenie nylonowej pończochy na ekran i usadowienie się w odpowiedniej odległości od telewizora. Na dowód swojej wiarygodności zademonstrował to na odbiorniku ustawionym w studiu. Były to jeszcze czasy czarno-białych telewizorów, więc Szwedzi musieli mu wierzyć na słowo. Uwierzyli podobno masowo. Prawdziwie, a nie primaaprilisowo, kolorowa telewizja ruszyła w Szwecji dopiero w 1970 roku. Dokładnie 1 kwietnia.

Telewizja zapachowa

Kanał BBC (znany z poczucia humoru) wyemitował na prima aprilis w 1965 roku materiał o nowym wynalazku – telewizji zapachowej. Ale nikt się nie spodziewał, że tego samego dnia zaczną do stacji wydzwaniać widzowie, którzy potwierdzą, iż nowa funkcja ich odbiorników już działa.

Pi, czyli 3

Amerykanie może i są bogobojnym narodem, a prezydent Barack Obama aż dwukrotnie musiał przysięgać na Biblię, ale gdy w 1998 roku w periodyku „Obywatele Stanu Nowy Meksyk na rzecz Nauki i Rozumu" pojawiła się informacja, że władze Alabamy zamierzają zmienić wartość liczby Pi z 3,14159... na „biblijne" 3, owe władze otrzymały kilkaset telefonów z protestami. Protestowali ci, których przywiązanie do geometrii było równie wielkie jak ich łatwowierność.

Człowiek obudził wulkan

1 kwietnia 1974 roku mieszkańców osady Sitka na Alasce zerwał na nogi dym wydobywający się z uważanego dotąd za nieczynny wulkanu nieopodal miasta. To Porky Bickar – miejscowy żartowniś – nawrzucał do krateru trochę starych opon, a potem je podpalił. Nikt nie zlinczował go za ten żart, ale przy okazji kolejnego wybuchu wulkanu kilka lat później jeden z mieszkańców Sitki miał do niego napisać: „Bickar, tym razem przegiąłeś!".

Nowy świat

Brytyjski „Guardian" zażartował sobie z czytelników w roku 1977, publikując obszerny materiał na temat San Serriffe, rzekomego wyspiarskiego państwa na Oceanie Indyjskim. Nikt nie zauważył, że wszystko – od nazwy stolicy Bodoni po nurt pisarstwa zwany Time Nude Romance, włącznie z samą nazwą państwa – wzięło się od znaków typograficznych i nazw czcionek. Redakcja wracała do opisów San Serriffe w kolejnych latach.

Żart piętrowy

1 kwietnia 2006 roku na stronie internetowej „Przekroju" ukazał się tekst o tym, że w czasie kampanii prezydenckiej w 2005 roku Lech i Jarosław Kaczyński zamienili się rolami. Przy okazji zamieniliśmy jednak podpisy pod zdjęciami obu polityków. Następnego dnia zadzwonił do nas urzędnik z Kancelarii Prezydenta z prośbą od żony głowy państwa, by zdjąć nieszczęsny materiał. „Jedyne słowo prawdy puścili w podpisie pod zdjęcia" – miała powiedzieć Maria Kaczyńska. W wyniku dziennikarskiego śledztwa ustaliliśmy, że rzeczywiście na dwóch spotkaniach wyborczych Lecha zastąpił Jarosław, Maria Kaczyńska jeżdżąca wspólnie z mężem po Polsce niczego jednak nie zauważyła.

Lenin boleściwy

Wiele rzeźb w cudowny sposób roni przezroczyste lub krwawe łzy. Łączy je jedno – są to podobizny postaci związanych z religią. Wyjątkiem było popiersie Lenina (na placu Lenina) we włoskim mieście Cavriago, które rozpłakało się wskutek działania nieznanych sprawców w prima aprilis 1995 roku.

Nowy czas

W 1975 roku w australijskiej telewizji oznajmiono, że cały kraj przechodzi na czas systemu metrycznego, w którym godzina ma sto minut, a minuta sto sekund. Pokazano nawet nowe zegary stworzone na tę okoliczność. Stację zasypały pytania, czy będzie można przestroić na nowy system pomiaru czasu stare zegarki.

Papierowe e-maile

Google ogłosił w roku 2007 nową, darmową usługę swojego serwisu pocztowego – Gmail Paper. Dzięki niej użytkownik miał dostawać wszystkie wysyłane i odbierane e-maile zarchiwizowane na papierze.

Bez Euro w 2012

„Kompromitacja! Odebrali nam Euro!" – krzyczała pierwsza strona „Faktu" na prima aprilis w 2008 roku. Co natychmiast zostało uznane za jeden z najbardziej wiarygodnych żartów na 1 kwietnia w historii.

Koniec prima aprilis

W 2005 roku brytyjski dziennik „The Sun" oznajmił, że Unia Europejska chce zakazać oszukiwania innych w dniu prima aprilis ze względu na fizyczne i psychiczne następstwa tego typu działań. Informację podano oczywiście 1 kwietnia.

SP, RK, BACH

Tekst z tygodnika „Przekrój"

Edison może wszystko

Pozostało jeszcze 99% artykułu
Kultura
Afera STOART: czy Ministerstwo Kultury zablokowało skierowanie sprawy do CBA?
Kultura
Cannes 2025. W izraelskim bombardowaniu zginęła bohaterka filmu o Gazie
Kultura
„Drogi do Jerozolimy”. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie
Kultura
Polska kultura na EXPO 2025 w Osace
Kultura
Ile czytamy i jak to robimy? Młodzi więcej, ale wciąż chętnie na papierze