Nieefektywny papier
Dokumenty w formie elektronicznej stały się codziennością. Nie dotyczy to jednak tylko ofert, planów czy korespondencji, czyli rzeczy wysyłanych na co dzień – e-dokumenty to również zamówienia, zlecenia czy faktury, niezbędne do ewidencji zdarzeń gospodarczych oraz innych czynności operacyjnych w firmie. Dzięki temu, że są one ewidencjonowane elektronicznie, dotrzeć do nich można niemal natychmiast. Skróceniu ulega również proces decyzyjności. Akceptacja finalnej wersji dokumentu przez dyrektora, który ma bieżący wgląd w historię zmian, jest o wiele szybsza niż w przypadku tradycyjnego – papierowego – obiegu dokumentów, kiedy to jeden egzemplarz papierowy krąży pomiędzy kolejnymi gabinetami.
Podobnie jest z budżetowaniem – im większa organizacja i im więcej osób czy nawet – w przypadku grup kapitałowych – podmiotów zaangażowanych w ten proces, tym trudniej o sprawny przepływ danych. A zatem warto zastanowić się nad wprowadzeniem elektronicznego obiegu dokumentów. Dzięki temu tempo codziennego działania firmy może istotnie wzrosnąć, bo jej pracownicy nie będą tracić czasu na często zbyt długo trwające procesy administracyjne związane z koniecznością dostarczania papierowych dokumentów, uzyskiwania podpisów i pieczątek czy też akceptacji wyrażonych na papierze. E-obsługa dokumentów to także mniejsze ryzyko błędów wynikających z ludzkich pomyłek i dużo sprawniejsza komunikacja. Należy też pamiętać, że redukcja dokumentów papierowych to mniejsze koszty ich archiwizacji.
W odniesieniu do budżetowania elektroniczny obieg dokumentów doceniają szczególnie te firmy, w których obieg decyzyjności jest bardzo rozbudowany i które – mając na celu przygotowanie jak najbardziej realistycznego budżetu - włączają w prace nad nim także średnią kadrę menedżerską.